Vietnam v porovnání s ostatními zeměmi jihovýchodní Asie. Přehled

V současné době se stalo velice populární létat do Thajska. Je to exotická země, určitě zajímavá. Jenomže Thajsko je již desítky let "profláknuté", plné turistů, příliš moderní. Příliš drahé. Najdete tam historii v pagodách, ale méně historický život.

 

Vietnam - Relativně jednoduchý na individuální cestování, zcela volný pohyb, mnoho míst neobjevených turisty, dobrá autobusová doprava, zcela bezpečný, velmi zajímavý, má minority, hory, moře, pagody. Ideální pro toho, kdo jede prvně do Indočíny. Ubytování v hotelích dobré. Ve srovnání s ostatními státy ne- li nejlevnější, tak z nejlevnějších. Méně pagod ve srvonání s Laosem, Thajskem a Kambodžou ale fantastická příroda. Buddhismus, částečně křesťanství, většinou bez vyznání. Uctívají především kult předků, rúzná animistická náboženství. 

Kambodža - Prakticky pouze 3 místa, kde fungují slušně služby a doprava mezi nimi: Siem Reap, Phnopenh a Sihanougsville. Ostatní místa jsou na cestování náročné, není jednoduché sehnat ubytování a používat místní dopravu. Buddhistická země se spoustou pagod, velmi chudá, bezpečná. Pro cestovatele, co jedou do JV Asie prvně a nemají zkušenosti třeba z Jižní Ameriky nebo Afriky příliš nedoporučuji mimo zmíněná tři místa. 

Myanmar - Podobně náročné  jako Kambodža, pouze turistických míst je více.  Cestování mimo turistická místa má velké množství omezení, může být někde i nebezpečné, zvlášť na západě a severozápadě. Není dovolené jet přes pozemní přechody, omezené možnosti ubytování mimo turistické oblasti. Silně buddhistická země. Pro turisty dražší, jsou výrazně separování od místních obyvatel lepšími hotely. Zcela se vymyká JV Asii, ženy s tanakou na tvářích, muži v sukních. Návštěva je mimořádný zážitek.

Laos - Je určitým "klonem" Vietnamu, cestování mimo turistická místa je možné, ale je pro zkušenější cestovatele. Autobusová doprava funguje dobře mezi turistickými místy, jinak horší. Velká země a málo obyvatel. Menšiny, vesnice jako ve Vietnamu před 15ti lety. Více věřících proti Vietnamu, také komunistická země jako Vietnam. Ubytování mimo turistická místa je pro silnější nátury.  Cestování mezi turistickými místy je ale dobré. Vynikající pro ty co chtějí ochutnávat brouky, housenky, larvy, Daleko více pagod proti Vietnamu, kláštery, mniši. (na rozdíl od Vietnamu) . Buddhismus. Vhodné se oprostit od turistických míst a s lokálním průvodcem cestovat do "neobjevených" míst.

Thajsko - Zcela se vymyká ostatním státům Indočíny, s řádově větším množstvím turistů. Spíše pro pohodlnější cestovatele, poměrně drahé. Buddhismus. 

Malajsie - Bohatší muslimská země. Dražší. Malajský poloostrov podobný Thajsku.  Naopak chudší Borneo s džunglí. Veliké sociální rozdíly. Pro pohodlnější cestovatele poloostrov, pro dobrodružnější Borneo. Islámská země, ale velmi tolerantní..

Brunei - Velmi bohatá muslimská země s velkými ložisky ropy. Většinou využíván pro zastávku při cestě do malajské části Bornea. Džungle čistá, málo navštěvaná turisty, většinou z důvodu velmi vysokých cen v Brunei. Islám 

Indonésie - Velmi chudá v absolutní většině muslimská země. Hlavně džungle, moře, pláže.  V turistické oblasti např. Bali velmi dobré služby. Mimo turistické oblasti např Guinea je naopak pro velmi zkušené cestovatele. Bohužel 90% turistů jede pouze na Bali. Islám, Bali hinduistické, jihovýchod křesťanství. Dobrodružnějším cestovatelům doporučuji Sulawesi, Flores,.. a další ostrovy mimo Bali. 

Filipíny - Velmi chudá katolická země. Řada bohatých turistických resortů. Ostrovní stát, nákladné na přesuny. Turisté jezdí bohužel stále na stejná místa, Palawan, Cebu,.. výhoda , každý mluví anglicky, Angličtina je oficiální jazyk. Velmi silně křesťanská země, jih Islám. Na jih se nedoporučuje, je nebezpečnější. Doporučuji se i odchýlit od turistických míst.  

Bangladéš - Pokud cestovatelé se nechtějí soustředit na místa zajištěná pro cizince, je pro velmi zkušené cestovatele, co mají zkušenosti například z Indie. Buddhismus. 

 

Ve Vietnamu, a Laosu je možné navštívit zcela bezpečně vesnice jako před stovkami let s menšinami, s krásně oblečenými ženami.  To co za pár let už nebude.  Krásná příroda, kde vesničané obdělávají rýžová pole s vodními buvoly, kde  můžete lehce pobýt ve vesnicích, kde můžete jezdit bez problému na kolech, mopedech. V Thajsku a v Laosu na severu menšiny Akha

 

Naše představa Vietnamu vychází z Vietnamců žijících u nás. Ale Vietnam má mnoho tváří. Ve Vietnamu žije mnoho menšin, které žijí jako my před staletími. Ženy chodí v překrásných vyšívaných oblecích a to denně, i při práci. Ve Vietnamu je možné se pohybovat volně vyjma zvláštních příhraničních oblastí.

Pokud pojedete po památkách, po hlavních turistických místech, městech, vůbec nebudete mít problém sami cestovat. Na druhou stranu, pokud chcete poznat skutečný Vietnam, život minorit, poznat to nejkrásnější ve Vietnamu, bez vietnamského průvodce se neobejdete.

 

V Galerii na tomto webu  je fotografie Lidé . Nebudete věřit, že všechny jsou z Vietnamu. Ano tak tam také lidé žijí a tak je uvidíte.

Jeďte do Vietnamu. S vysokou bezpečností uvidíte něco, co již prakticky nikde na světě neuvidíte.

Cestování do Vietnamu bude pro Vás jedním z největších životních zážitků.