Vietnamská měna, kurs

Aktuální kurs, co můžete dostat za USD v bance ve Vietnamu  

stav k 12.7.2016

                        22.000 - 22.200 Dongů za 1 USD

Výměna peněz - nejlépe v bance, zavřeno o sobotách a nedělích. Možno i v hotelu za méně výhodný kurs. 

Většinou se ale využívá ATM, obvykle nepatrně méně výhodné jako výměna v hotvosti. Máximální výběr je 2 - 3 miliony dongů, poplatek 5 USD. Přestože všude jsou upřednostňovány USD před EUR, EUR vymění v každé bance. 

Národní měnou ve Vietnamu je vietnamský dong. Jedná se o poměrně stabilní měnu a už dlouho se drží přibližný kurs. 1 Kč  - 1000 dongů.  Takže přepočet je jednoduchý, není problém aby z vás byli okamžitě milionáři. Používají téměř výhradně pouze bankovky (jsou plastové, s průhledy) a na každé bankovce je strýček Ho. I když se ve Vietnamu používají i mince, v praxi se s nimi příliš nesetkáte.

Dong vietnamsky znamená měď. Navazuje takto na původní měnu, kterou byl francouzský indočínský piastr, který byl měděný.

Vedle dongu ve styku s cizinci se používá americký dolar. Je možné někde platit v dolarech, především v hotelech.

My máme představu z naší předlistopadové doby, že jako u nás, bude i ve Vietnamu hlad po tvrdé měně. Není tomu tak. I když je možné vyměnit peníze na ulici, často je kurs méně výhodný jako v bance. Bankomaty, ATM fungují ve všech městech, není problém vybírat peníze. Jako všude v Asii preferují spíše Visa, ale s MasterCard není také problém. 

Co se týká cen, nevidím smysl uvádět kolik stojí kilo rýže nebo voda, protože se ceny mohou lišit. Důležité je, že je to vždy méně jako v Česku a to někdy výrazně. Na ulici se můžete dobře najíst za 40.000, v restauraci dobře za 80.000 dongů. Hotel stojí obvykle mezi 8-25 dolary pro dva. Vedle toho jsou samozřejmě ve velkých městech i luxusní hotely s cenami okolo 100 USD.

Pokud půjdete na trh, kam nechodí turisté a budete si chtít koupit nějaké ovoce, nemá ani moc smysl smlouvat. Ceny přemrštěné nejsou. Jiné to je ovšem v turistických oblastech se stánky se suvenýry, kde to prodavači zkouší. Dá se i smlouvat i v hotelech, ale obvykle více jak dva, max pět dolarů neusmlouváte. Benzin je také výrazně levnější jako u nás.

Hlavně si ale vždy předem domluvte cenu za taxi, mototaxi, tam cena může být skutečně výrazně vyšší.

Jediné co je ve Vietnamu dražší a to výrazně, jsou auta a to vás určitě pálit nebude. Auta jsou dokonce vedle Singapuru snad nejdražší na světě. Jsou zatížené minimálně stoprocentní daní.  

Ceny, co stojí cesta do Vietnamu