Průvodce ve Vietnamu

Průvodce ano nebo ne. Obojí je správně

 

Bez průvodce

Kdo má určité zkušenosti, domluví se dobře anglicky, nemá nejmenší problém při cestování Vietnamem. Musí si ale uvědomit, že cestuje mezi městy, autobusy, vlakem, na motorce, na kole. Ubytuje se vždy v hotelu, hostelu,… Většinou jede na stejná místa jako jezdí cestovky. A v Saigonu (HCMC) a Hanoji je to stejné jako v Praze, Paříži. Sám se přesunout z místa na místo uvedené jasně na mapě (většinou mezi městy) a ubytovat se v hotelu není porblém. O zemi se ale dozví velmi málo, většinou je to jenom koukání.

 

S průvodcem

Zásadně platí vždy a všude, že dobrý průvodce je k nezaplacení. I ve městě, i v Praze, i v Paříži. A nejlepší je lokální kamarád. Neboli i tam, kde se bez něj bez problémů orientujete, pokud máte příležitost, peníze, využijte jí. Ale průvodce lokálního, kdo se v dané zemi narodil. Jedině ten vám může přiblížit zemi. Výrazně vám ulehčí od starostí, obav, ušetříte čas hledáním ubytování, památek, zajímavých míst, pomůže se orientovat v dopravě. Bez průvodce se nedozvíte proč mají některé ženy Hmong na čele červenou skvrnu, proč jsou vidět ve vodě na břehu jezera v Hanoji rozbité keramické nádoby, čím si utírají menšiny zadky (voda to není), proč nesou ugrilované kuře do pagody, co si myslí o vietnamské válce, proč ženy Dao mají vyholená čela a tisíce dalších věcí ......

 

Kdy by jste průvodce určitě měli mít

Pokud jedete třeba na motorce do hor, nebudete chtít jet jenom po hlavních cestách. Počítejte s tím, že se neodvážíte zvolit cesty, silnice neznačené na mapě, jet rozrytým potokem do vesnic, do džungle a tím se připravíte o hodně, Těžko sami najdete ubytování u někoho ve vesnici. Pokud se vám rozbije motorka, nebo máte nehodu, máte velký problém. Vietnamci mapy neznají, nedoptáte se. Pokud budete chtít více poznat Vietnam a ne jenom se koukat. 

 

Kde průvodce musíte mít, kde to bez něj nejde

Pokud chcete cestovat po vesnicích horách dále od hlavních cest. V džungli. Mezi minoritami mimo turistické oblasti v horských oblastech Severního Vietnamu. Někdy i průvodce, který umí jenom vietnamsky a nezná jazyky menšin, má problém. Neexistují mapy. Vietnamci mapy navíc neznají, nepomůže ani napsané jméno vesnice, města na papírku. Dále jsou některé oblasti v Sapě a v některých parcích, kde je zakázán pohyb cizinců bez průvodce. Dále při pěším výstupu na FanSiPan.

 

Kde průvodce sehnat

Cestovky obvykle nabízejí kompletní služby s autem. Sehnat samotného průvodce mluvícího anglicky je možné v turistických místech.

Sehnat průvodce pro cestu přecpanými lokálními autobusy prakticky nejde. Schopný průvodce znalý angličtiny dělá raději průvodce bohatým turistům a jede autem.

Sehnat průvodce i na delší cestu autem, na mopedu, na motorce jde. Na cestu na krosových motorkách je dražší. Bude také dražší např v HaGiang.

Sehnat průvodce do totálně neturistických oblastí je velmi obtížné a poměrně nákladné, ale jde to.

 

Já osobě jezdím do Vietnamu často, ale prakticky vždy cestují s místním. Obvykle mi ho sežene paní Mai. Protože jedině tak se dostanu do míst, kam bych se sám neodvážil a ty jsou právě ty nejzajímavější. Daleko více poznám Vietnam, dozvím se více. Sežene mi spaní na vesnicích.