Co vše s sebou na cestu do Vietnamu 

Co vše sebou na cestu do Vietnamu 
 
 
Vždy mne šokuje, když vidím baťůžkáře, které bych spíše přejmenoval na batoháře, nebo ještě lépe na šerpy. Pro cestu potřebujeme velmi málo věcí. Ve Vietnamu je teplo, navíc nejsme v pustině, není problém si cokoliv koupit na místě a to výrazně levněji jak v Česku.
 
Od jisté doby mám pouze jedny dlouhé kalhoty, na sobě, tenké, případně s odepínacími nohavicemi. Vedle toho velmi tenké kraťasy, trenýrky, které jsou i jako plavky a mám je hlavně, když mne kalhoty schnou. 
 
 
Výrazně si ulehčíme správnou volbou bot, Mám jenom jedny, na sobě. Dobré sandály s pevnou špičkou, typické Keen. 
 
Pokud neplánuji vyloženě cestu do hor, vyhoví i do terénu i na pláž. V Himalájích v létě, samozřejmě ne na sněhu, nebo ledovci, jsem vydržel také pouze s těmito sandály. 
 
 
 
Mám dvě slabá trička a pouze jedno tričko s dlouhým rukávem a jedny ponožky hlavně pro přelety a dlouhé cesty klimatizovaným autobusem. Do deště velmi tenká bunda. Ale hlavně provázek na sušení. Na praní používám hotelový šampon. Dále malinký ručník. S tímto mohu cestovat neomezeně dlouho.
 
 
 
Následující seznam se skutečně nijak neliší jestliže jedeme na dva týdny nebo na půl roku. Vychází z mých zkušeností tak, jak jsem postupně vyřadil věci, co jsem nikdy nebo minimálně použil. Není to lehké, ale dá se dostat pod  8 kg
 
 
 
Severní Vetnam. prosinec - únor navíc mikinu a slabou letní bundu místo pláštěnky. Místo sandálů uzavřené tenisky. Ponožky dvoje.
 
Severní Vietnam prosinec - únor pro cestu na motorce v horách navíc  rukavice . Místo plátěných kahot alespoň džíny. Teplejší ponožky, teplejší bundu (ale ne zimní !!) 
 
Severní Vietnam prosinec - únor pro výstup do hor 3000 m navíc rukavice, kulich, lepší boty ale stačí tenisky, teplejší kalhoty, alespoň džíny, teplejší bundu (Ale ne zimní), mikinu. Může se stát, že to potáhnete zbytečně, ale zima být může.  
 
Počasí ve Vietnamu zde 
 
 
 
Jinak platí níže uvedený seznam, je jedno zda období dešťů nebo ne  
 
 
 
Seznam na libovolně dlouhou cestu do Vietnamu  
 
Tento seznam je vhodný pro baťůžkáře, kdo cestuje veřejnými prostředky, na mopedu, autem. Spí v hotelích nebo u lidí doma.
 
 
 
Batoh 20 - 32 litrů Vhodné je přibalit malý lehký ruksáček. Ale musí být uvnitř a ne ho vláčet na břiše jak často vidíme
 
Ideální pro pár: Kluk má batoh 30 - 40 litrů kde jsou věci pro oba a holka pouze příruční malý batůžek. Ten stále sebou do kabiny letadla, autobusu. Na jídlo, příruční oblečení, PC, foťák, drahé věci, vodu.  
 
 
 
Dvě trička s krátkým a jedno z dlouhým rukávem, teplejší
Kalhoty tenké, případně s dělenými nohavicemi. Dobře zavírací kapsy, na brýle, nůž,...
Slipy troje 
Pouze jedny boty sandály s pevnou špičkou - pouze kdybych jel v v prosinci nebo lednu na sever do hor, místo sandálů si vezmu tenisky
Ponožky jedny, v zimním období na severu dvoje
Velmi lehká bunda - pláštěnka
Tenké kraťasy použitelné jako plavky nebo trenky
Malinký ručník, pro holky větší, výborný z Decathlonu, slabý z mikrovláken 
Provázek na sušení
Hedvábný šátek - jeko zaškrcovadlo, na bolení v krku, na zakrytí obličeje na motorce, na uvázání čehokoliv
Nůž, lepší větší, lehký jednoduchý do kapsy, nůž s množstvím střenek je příliž těžký na denní nošení. 
Zapalovač
Čelovku
Samolepicí pásku (zalepení děr rozbité nebo nevypnutelné klimatizace, na opravy všeho)
Kšiltovku
Propisku
Čisté papíry, bloček
Brýle proti slunci , připadně dioptrické brýle kdo potřebuje 
Opalovací krém
Igelitové tašky. V báglu mám věci rozříděné v igelitových taškách, dobře se věci hledají, dobré do vlhka.  
Telefon, dobrá na dvě SIM, nabíječka
Malé šiti
Žiletky na holení
Malé mýdlo, šampon v sáčku
Pastu a kartáček, hřeben
Papírové kapesníky
Fotovýbava
Lupu, stačí plochá z um. hmoty, fresnelova na třísky (vyjíměčně se použije, ale když je skutečně potřeba, hodí se)
Zavírací špendlík
Tablet - malý levný. Pro psaní deníku, pro hledání informací,  Někdy mám k němu malou bezdrátovou mechanickou klávesnici na delší psaní. USB 
 
 
 
Léky Zatímco oblečení minimalizuji, léky mně zabírají v báglu dost místa. Např. rozpraskaná noha může hodně znepříjemnit cestu. Pokud vás jede více, doporučuji se dohodnout a mít pouze jednu lékárničku
 
 
 
Důležité:
 
Do krku strepsil (vynikající do klimatizovaných autobusů)
Něco na průjem.  Ercefuryl nejlepší, je jenom na předpis, jinak Endiaron
Aspirin
Panadol
Repelent Deet min 40% (Pozor: sprej do odbaveného zavazadla, ne příručního)
Na oči např Opthalmoseptonex
Brufen
Něco na rány, používám HemaGel
Vodovzdorné náplasti
Mast na zadek, opruzeniny
Antiseptikum (Betadine) 
Pružné obinadlo
Obvaz
Širokopásmové antibiotikum  - použil jsem již vícekrát,  určitě doporučuji
 
Méně důležité:
 
Bion 3 užívám na žaludek , dobrý do horka
Brousítko na nohy (Vždy mne nohy ve Vietnamu bez ponožek praskají)
Malý protipotící sprej
Antiseptický gel
Kdo trpí opary, něco na opary
Pinzetu na třísky, špendlík, jehlu
Mast na rozpraskané rty a nohy
Dithiaden proti jakékoliv alergii, po poštípání apod. 
Na bolení hlavy Saridon, lze nahradit Brufenem
Panthenol
Ženy Canesten 
Antimalarika nikdy jsem nepoužil, já je neberu
Pokud vyrážím na skútru  na denní výlet a léky mám v hotelu, vozím malou taštičku kde mám hemagel, antispetikum (Betadine), obvaz a náplasti. 
 
 
 
Doklady
 
Cestovní pas + kopie zadní stránky (může se hodit)
Pojištění
Approval Letter pro Visa a fotografii (kdo s ním cestuje, nemá vizum nebo evisa) ) 
Očkovací průkaz - pokud ho máme, pokud jsme očkovaní. . Nijak se nevyžaduje, je to na každém. 
Řidičský průkaz + mezinárodní - od 1.1.2015 ve Vietnamu plně platný 
 
 
Pro spaní v přírodě, do hor je možný i stan (není to ale ve Vietnamu běžné) nebo hamaku, pak i slabý spacák. Pouze a jenom kdo by lezl po horách
 
Moskytiera není potřeba, je skoro všude. Vyjímka hamaka.
 
 
 
Kdo jede na tři týdny do pohodlného hotelu na pláž, kam ho odveze taxi z letiště, bude řešit co sebou asi trochu jinak. Třeba si vezme i sebou pyžamo
 
 
 
Elektrická zástrčka – zásuvka. Redukci ve Vietnamu nepotřebujete
 
 
 
Současně na mém profilu Google mám vše. Kopii pasu, očkovací průkaz, letenky, průvodce, telefonní čísla, kopii viza, ...vycházím z toho že mohu přijít o vše. 
 
 
 
Peníze
 
Vždy mám taštičku, kterou nosím pod kalhotami, jako kapsu.  Je to velmi bezpečné, peněženka není vidět, nemůžeme jí ztratit. V kapse mám pouze "příruční" peníze.
 
Vietnam je ale velmi bezepčný v životě mě  přepadli jenom jednou a to bylo v Norsku v centu města v parku takže ,...
 
Dále mám kožený otevírací opasek se zipem, do kterého lze dát nějaké záložní peníze.
 
 
 
Zajímavost
 
Vždy si do letadla, batohu, přibalím velkou vodu. První den přijedu do hotelu, večer, nemám možnost něco koupit, nemám vyměněné peníze,.. voda se nikdy neztratí.  
 
 
 
A rada nakonec. 
 
Předem si ohlídejte, co sebou na letiště vezete. Ohlídejte si vaše zavazadlo. Aby Vám nikdo nic skutečně do vašeho zavazadla nepřidal. Dejte si pozor na dárky od neznámých lidí. I takový kokosový ořech může být docela dobrou skrýší. Drogy v této oblasti jsou a stát se nedobrovolným pašerákem může zničit celý váš život.  Není dobré v hotelech roztrubovat údaje o vašem letu.  Jsou i takoví, kteří se rádi se vším chlubí, vše píší na Facebook. I kdy a kam letí. Koledují si o průšvih. 
 
 
 
 
Takto jezdím obvykle domů. Přes rameno velký pytel od rýže, v něm plno kokosových ořechů (bez drog), skořice, rambutany, mangosteen, oříšky, vyšívané obrázky,....   a spoustu dalších dárků pro kamarády..... 

Vždy mne šokuje, když vidím baťůžkáře, které bych spíše přejmenoval na batoháře, nebo ještě lépe na šerpy. Pro cestu potřebujeme velmi málo věcí. Ve Vietnamu je teplo, navíc nejsme v pustině, není problém si cokoliv koupit na místě, a to výrazně levněji jak v Česku.

 
Od jisté doby mám pouze jedny dlouhé kalhoty, na sobě, tenké, případně s odepínacími nohavicemi. Vedle toho velmi tenké kraťasy, trenýrky, které slouží i jako plavky a mám je hlavně, když mi kalhoty schnou. 
 
Výrazně si ulehčíme správnou volbou bot, Mám jenom jedny, na sobě. Dobré sandály s pevnou špičkou, typické Keen.  Pokud plánujete jezdít více na motorce, alespoň dobré tvrdé tenisky, lepší vyšší. Pád je pravděpodobný. Místní sice jezdí v žabkách ale ...
 
Pokud neplánuji vyloženě cestu do hor, vyhoví mi do terénu i na pláž. V Himalájích v létě, samozřejmě ne na sněhu, nebo ledovci, jsem vydržel také pouze s těmito sandály. 
 
Mám dvě slabá trička a pouze jedno tričko s dlouhým rukávem a jedny ponožky hlavně pro přelety a dlouhé cesty klimatizovaným autobusem. Do deště velmi tenkou bundu. A hlavně provázek na sušení. Na praní používám hotelový šampon. Dále malinký ručník. S tímto mohu cestovat neomezeně dlouho
 
Následující seznam se skutečně nijak neliší, ať jedeme na dva týdny nebo na půl roku. Vychází z mých zkušeností tak, jak jsem postupně vyřadil věci, co jsem nikdy nebo minimálně použil. Není to lehké, ale dá se dostat pod  8 kg.
 
Severní Vetnam, prosinec - únor: navíc mikinu a slabou letní bundu místo pláštěnky. Místo sandálů uzavřené tenisky. Ponožky dvoje.
Pro cestu na motorce v horách navíc  rukavice. Místo plátěných kahot alespoň džíny. Teplejší ponožky, teplejší bundu (ale ne zimní!). Lepší boty.
Pro výstup do hor 3000 m navíc rukavice, kulich, lepší boty - stačí tenisky, teplejší kalhoty, alespoň džíny, teplejší bundu (ale ne zimní), mikinu. Může se stát, že to potáhnete zbytečně, ale zima být může.  
 
 
Jinak platí níže uvedený seznam, je jedno, zda cestujete v období dešťů, nebo ne. 
 

Seznam na libovolně dlouhou cestu do Vietnamu  

Tento seznam je vhodný pro baťůžkáře, kdo cestuje veřejnými prostředky, na mopedu, autem. Spí v hotelích nebo u lidí doma.
Batoh 20 - 32 litrů Vhodné je přibalit malý lehký ruksáček. Ale musí být uvnitř, a ne ho vláčet na břiše jak často vidíme
 
Ideální pro pár: kluk má batoh 30 - 40 litrů s věcmi pro oba a holka pouze příruční malý batůžek. Ten stále sebou do kabiny letadla, autobusu. Na jídlo, příruční oblečení, PC, foťák, drahé věci, vodu.  
 
Návrh - oblečení a vybavení
Dvě trička s krátkým a jedno z dlouhým rukávem, teplejší
Kalhoty tenké, případně s dělenými nohavicemi. Dobře zavírací kapsy, na brýle, nůž.
Spodní prádlo troje 
Pouze jedny boty sandály s pevnou špičkou - pouze kdybych jel v v prosinci nebo lednu na sever do hor, místo sandálů si vezmu tenisky
Ponožky jedny, v zimním období na severu dvoje
Velmi lehká bunda - pláštěnka
Tenké kraťasy použitelné jako plavky nebo trenky
Malinký ručník, pro holky větší, výborný z Decathlonu, slabý z mikrovláken 
Provázek na sušení
Hedvábný šátek - jeko zaškrcovadlo, na bolení v krku, na zakrytí obličeje na motorce, na uvázání čehokoliv
Nůž, lepší větší, lehký jednoduchý do kapsy, nůž s množstvím střenek je příliž těžký na denní nošení. 
Zapalovač
Čelovku
Samolepicí pásku (zalepení děr rozbité nebo nevypnutelné klimatizace, na opravy všeho)
Kšiltovku
Propisku
Čisté papíry, bloček
Brýle proti slunci, připadně dioptrické brýle, kdo potřebuje 
Opalovací krém
Igelitové tašky. V báglu mám věci rozříděné v igelitových taškách, dobře se věci hledají, dobré do vlhka.  
Telefon, dobrá na dvě SIM, nabíječka
Malé šití
Žiletky na holení
Malé mýdlo, šampon v sáčku
Pastu a kartáček, hřeben
Papírové kapesníky
Fotovýbava
Lupu, stačí plochá z um. hmoty, fresnelova na třísky (vyjíměčně se použije, ale když je skutečně potřeba, hodí se)
Zavírací špendlík
Tablet - malý levný. Pro psaní deníku, pro hledání informací,  Někdy mám k němu malou bezdrátovou mechanickou klávesnici na delší psaní. USB 
 
Léky 
Zatímco oblečení minimalizuji, léky mně zabírají v báglu dost místa. Např. rozpraskaná noha může hodně znepříjemnit cestu. Pokud vás jede více, doporučuji se dohodnout a mít pouze jednu lékárničku
 
Důležité:
Do krku strepsils (vynikající do klimatizovaných autobusů)
Něco na průjem.  Ercefuryl nejlepší, je jenom na předpis, jinak Endiaron
Aspirin
Panadol
Repelent Deet min 40% (Pozor: sprej do odbaveného zavazadla, ne příručního)
Na oči např. Opthalmoseptonex
Brufen
Něco na rány, používám HemaGel
Vodovzdorné náplasti
Mast na zadek, opruzeniny
Antiseptikum (Betadine) 
Pružné obinadlo
Obvaz
Širokopásmové antibiotikum  - použil jsem již vícekrát,  určitě doporučuji
 
Méně důležité:
Bion 3 užívám na žaludek, dobrý do horka
Brousítko na nohy (vždy mi nohy ve Vietnamu bez ponožek praskají)
Malý protipotící sprej
Antiseptický gel
Kdo trpí opary, něco na opary
Pinzetu na třísky, špendlík, jehlu
Mast na rozpraskané rty a nohy
Dithiaden proti jakékoliv alergii, po poštípání apod. 
Na bolení hlavy Saridon, lze nahradit Brufenem
Panthenol
Ženy Canesten 
Antimalarika nikdy jsem nepoužil, zvažte
Pokud vyrážím na skútru  na denní výlet a léky mám v hotelu, vozím malou taštičku, kde mám hemagel, antispetikum (Betadine), obvaz a náplasti.
 
Doklady
Cestovní pas + kopie zadní stránky (může se hodit)
Pojištění
Approval Letter pro Visa a fotografii (kdo s ním cestuje, nemá vizum nebo e-Visa) 
Očkovací průkaz - pokud ho máme a jsme očkovaní. Nijak se nevyžaduje, je to na každém. 
Řidičský průkaz + mezinárodní - od 1. 1. 2015 ve Vietnamu plně platný 
 
Pro spaní v přírodě, do hor, je možný i stan, na jihu hamaka. Ale tento způsob cestování není ve Vietnamu běžný. Případně do stanu, hamaky, slabý spacák. Pouze a jenom kdo by lezl po horách, nebo daleko od civilizace. 
Moskytiéra není potřeba, je skoro všude. 
Kdo jede na tři týdny do pohodlného hotelu na pláž, kam ho odveze taxi z letiště, bude řešit co sebou asi trochu jinak. Třeba si vezme s sebou pyžamo.
 
Elektrická zástrčka – zásuvka. Redukci ve Vietnamu nepotřebujete
Současně na svém profilu Google mám vše: kopii pasu, očkovací průkaz, letenky, průvodce, telefonní čísla, kopii viza. Vycházím z toho, že mohu přijít o vše. 
 
Peníze
Vždy mám taštičku, kterou nosím pod kalhotami, jako kapsu.  Je to velmi bezpečné, peněženka není vidět, nemůžeme jí ztratit. V kapse mám pouze "příruční" peníze.
 
Vietnam je ale velmi bezepčný - v životě mě  přepadli jenom jednou a to bylo v Norsku v centu města v parku takže...
 
Dále mám kožený otevírací opasek se zipem, do kterého lze dát nějaké záložní peníze.
 
 
Zajímavost
Vždy si do letadla do batohu přibalím velkou vodu. První den přijedu do hotelu, večer nemám možnost nic koupit, nemám vyměněné peníze a voda se nikdy neztratí.  
 
A rada nakonec 
Předem si zkontrolujte, co s sebou na letiště vezete. Ohlídejte si své zavazadlo, aby vám do něj nikdo nic nepřidal. Dejte si pozor na dárky od neznámých lidí. I takový kokosový ořech může být docela dobrou skrýší. Drogy v této oblasti jsou a stát se nedobrovolným pašerákem může zničit celý váš život.  Není dobré v hotelech roztrubovat údaje o vašem letu.  Jsou i takoví, kteří se rádi se vším chlubí, vše píší na Facebook, např. kdy a kam letí. Koledují si o průšvih. 
Takto jezdím obykle s holkou. Batoh vpředu, abych neměl problém při tankování (pod sedadlem) a vzadu máme malý příruční na foťák, jídlo, vodu... 
 
 
A takto jezdím obvykle domů. Přes rameno velký pytel od rýže, v něm plno kokosových ořechů (bez drog), skořice, rambutany, mangosteen, oříšky, vyšívané obrázky...   a spoustu dalších dárků pro rodinu a kamarády. 
 
 
 

 

"Kdo chce mít radost z cestování, musí cestovat nalehko" 

Antonie de Saint-Exupéry

Nůž na cesty

Je ve Vietnamu určitě potřeba. Minimálně budete kupovat ovoce

Nůž s množstvím střenek není vhodný. Je do kapsy lehkých kalhot na denní nošení těžký. Dobrý je zavírací, co největší, s lehkou dřevěnou střenkou.

Všimli jste si, že když má zavírací nůž dvě čepele, vždy použijete tu větší? I ta větší je totiž 

většinou malá. Neboli malá čepel je na nic, pouze pro parádu, nůž s dvěma čepelemi nemá smysl. Prostě potřebujete pořádnou kudlu. Zkuste perořízkem porcovat kuře, ananas, uříznout větev. 

 

 

Aktuální přednášky    

 

novinky, aktuality

2.8.2022 Život s duchy
25.7.2022 Poupata zázvoru
18.9.2021 Bambusová krysa
 
 

info@vietnamista.cz  / veškeré kontakty