Průvodce ve Vietnamu ano nebo ne? 

 Nevíte co veze?                                              Nevíte proč má ten flek? 

Skořici           Bolela jí hlava, uvařila bylinky a naplnila volský roh, který si přiložila na čelo 

To se bez Vietnamce nedozvíte, to vám delegát české cestovky neřekne.  

Velmi často se setkávám s názorem:  
 
Průvodce je zcela zbytečný, projeli jsme Barmu, Vietnam, Laos … zcela sami, jsou to vyhozené peníze,… 
 
A dokonce jsem byl pozván do domu domorodcem, s translátorem nebyl problém.. průvodce je blbost,..  
 
Ano, pokud hlavním cílem je navštívit danou zemi bez větších požadavků a navíc co nejlevněji, je průvodce skutečně zbytečný. Základní mapy s hlavními silnicemi existují, hotely jsou, na co průvodce. A navíc, dnes máme Agoda, GPS, translator... Při cestě od města k městu nemáme nejmenší problém najít dopravu a ubytování. 
 
Ale dobrý průvodce, ideálně kamarád, je vynikající i v Paříži, v Praze, natož v zemi jako je Vietnam. Kdo řekne že místňák je blbost není Cestovatel, ale Koukal.  
 
 
Dobrý průvodce v Asii posouvá zážitek výrazně výše. Je to země tak kulturně rozdílná, máme tisíce otázek a průvodce nám je může odpovědět. A pokud víme na co se díváme, je zážitek znásoben. Pomůže nám se dostat do míst, kam bychom sami neměli šanci, pomůže nám se dostat do příbytků, vidět Vietnam „zevnitř“. Zavede nás na místa, která bychom sami minuli, pomůže nám se odchýlit z hlavních cest. Ve Vietnamu se těžko domluvíme, v neturistických oblastech už vůbec. A i kdybychom se domluvili, nikdo nám neporadí kam, nevědí, nezajímá je to, běžně necestují, nemají život rozdělený na práci a dovolenou jako my. 
 
Jasně, někdy nemusí být důvodem cestování bez průvodce jenom ušetřené peníze. Někdy prostě chceme být sami, není prioritní hodně vidět, hodně se dozvědět, ale také překonat sám sebe, dokázat něco sám. Přestože já vždy preferuji cestovat s místňákem, někdy jsem rád i sám,…
 
Proto doporučuji, cestovat sami, ale tu a tam si průvodce najmout. V roce 2017 jsem navštívil menšinu Akha v Laosu. Narazil na super místňáka, bez něj bych neměl šanci vidět a zažít desetinu. Dostal jsem se s jeho pomocí i do škol. 
 
Ale průvodce má být Vietnamec (!) V tom je smysl průvodce. Musí to být člověk, který zná nejenom místní kulturu, ale i geografii. Pokud Čech, tak tam musí žít skutečně hodně dlouho, dokonale znát jazyk a kulturu. Řada lidí se mne ptá, zda bych jim dělal průvodce ve Vietnamu. Nejenom že nechci, ale hlavně, nemohu být průvodce. Znám zlomek toho co Vietnamec.  Ideální je, když na severu zná i některé jazyky menšin, někdy nestačí ani vietnamština. 
 
Proto můj názor je jednoznačný: Dobrý průvodce je obrovská výhra. Při jízdě na skútru v horách navíc vyřeší případný problém, nejenom píchlou gumu, což potká velké procento cestovatelů. Ví kde je ubytování a tak můžeme přijet do cíle pozdě večer. Vezme nás do příbytků,.. Ukáže zajímavosti, které na netu nejsou.  Průvodce na to, aby vám zajistil ubytování a dopravu, skutečně nepotřebujete. 
 
Kde sehnat průvodce, kolik stojí? Kde ho mám mít, kde ne? 
 
Když, jsem jel před 10ti lety do Vietnamu prvně, tak jsem si naivně představoval, že to bude jednoduché. Zde žije spousta Vietnamců, každý má příbuzné, někoho mne doporučí a je vymalováno. Dokonce třeba bude umět česky.
 
Jak hluboce jsem se mýlil. 
 
Předně minimum Vietnamců mluví anglicky. Druhý, ještě větší problém je, že mají minimální povědomí o geografii. Neumí cestovat pro zábavu. U nás jsou průvodci sami cestovatelé. Ve Vietnamu zaměstnanec cestovky v Hanoji má problém najít na mapě Saigon. 
 
A kolik stojí? Nelze to zde upřesnit. Hmongskou holku, kterou odchytnete někde u Sapy, můžete mít za 10-30 USD. Ale třeba kvalitní průvodce, který s vámi pojede na severu vás bude stát s jeho motorkou 60-100 USD na den. Je to pro něj v každém případě riziko. Ale pokud jste čtyři, není to drahé. Dojmy a zážitky se vám znásobí. 
 
 
Průvodci ve Vietnamu se dělí na tyto skupiny
 
- Lokální, často holky, mladé ženy, které se naučily od turistů anglicky. Obvykle na den, dva, chodí s turisty obvykle pěšky, na lodičce. Pokud je to kluk, i na skútru. Znají svoje nejbližší okolí. Jsou nejlevnější. Typicky Sapa MaiChau, Ninh Binh.
 
- Průvodci, kteří jedou se skupinou na delší dobu, obvykle v autě. Průvodce skoro nikdy není současně řidič. Skoro žádný řidič neumí anglicky a skoro žádný průvodce neumí točit kolem. Samozřejmě preferují bohatší klienty, skupiny.
 
- Průvodci na skútru. Obvykle pouze na 1-4 dny. Zde je nutné si uvědomit, že je to pro ně náročnější, než auto. Proto to neznamená, že musí být levější. Naopak. S průvodcem platíte obvykle i jeho ubytování a motorku. Dále je nutné si uvědomit, že průvodce na motorce, skútru, podstupuje výrazně větší riziko s ohledem na nezkušené cestovatele než průvodce, který si sedí s 10ti turisty pohodlně v autě.
 
- Průvodce v neturistických oblastech je nejdražší. Není to jenom minimální konkurencí, ale on má méně klientů, hůře se shánějí, nejsou to vyzkoušené spolehlivé cesty, ubytování a musí být nejznalejší, nejzkušenější. I oni si někdy na konkrétních místech dohodnou ještě  skutečně místňáka, který ale mluví už jenom vietnamsky nebo třeba hmongsky. 
 
- Průvodce autobusem, na kole, nikdy nepojede. Mimo lokálních třeba v Sapě  to jsou lidé gramotní, lepší pro ně skupinka autem než dva chudí studenti. Bohužel, ale tak to je. 
 
 
Tak kde? Průvodce seženete v hotelích a v cestovkách. V některých oblastech vás přepadnou už na autobusových nádražích. Nejlepší je ale samozřejmě na doporučení, známí. Navíc neplatíte zbytečně zprostředkovatele, hotely a cestovky z toho nemají provizi. Nejlepší je ten, na koho máte reference nebo se můžete na něj zeptat. Dobrý Facebook, Do Vietnamu bez cestovky. Osobně jich také pár znám. Hlavně se vyhýbat cestovkám. Mají už svoje zavedené komeční výlety na profláklá místa. 
 
 
Průvodce zadarmo 
 
Ano, je to možné v Hanoji. V Saigonu již méně.  V centru, nejčastěji na ulici Hang Khay mezi jezerem a operou můžete potkat dívky, které vás oslovují s cílem cvičit angličtinu. Jde se s nimi domluvit. Vy je budete cvičit a ony vás provedou Hanojí. Pokud budete dva švarní junáci, máte šance největší. 
 
Průvodce kde ve Vietnamu
 
Primárně je důležitější na severu než a jihu.  V neturistických oblastech bez průvodce minete nejzajímavější místa, ale i akce, oslavy, trhy apod.  Informace co na netu nenajdete.
A hlavně to co je na internetu, je nejprofláklejší, nejznámější.
 
Zde příklad výletu k vodopádu. Zkuste najít na internetu, jak se k němu dostanete. 
 

 

 

PROSBA – leden 2021 -  

Web byl kompletně předělán. Pokud najdete chybu, nefungující odkaz, nejde rozkliknout obrázek, mapa, napište na info@vietnamista.cz. Nebo jste na webu něco nenašli, je něco špatně, doporučení,… 
Pomůžete ostatním i sobě. Děkuji vám 
 

Kontakt  Vietnamista