Jak  do  Vietnamu vyrazit

Při řešení, kam do Vietnamu, je ještě důležitější JAK do Vietnamu

Osobně doporučuji trochu dobrodružnější variantu. Půjčit si na místě skútr nebo kolo a vyrazit mimo hlavní cesty. Minimálně do výletu do Vietnamu zařadit několik dní na jednom místě a udělat hvězdicové výlety. Nejlépe v horách na severu Vietnamu. Pro pohodlnější či starší doporučuji pronajmout auto s řidičem a průvodcem, a to na celou cestu nebo alespoň na týden. Zajet si do hor, do vesnic, a zastavovat se. Protože jedině auto a skútr vám umožní zajet na malé silnice a cesty a prohlédnout si, co chcete.
Naopak nedoporučuji jet jako jezdí většina baťůžkářů - autobusem či vlakem od města k městu od jednoho turistického místa k druhému, což jen kopíruje trajektorie cestovek. 
 
Nebojte se na jednom míste zůstat třeab 3 dny a dělat výlety. Dohodnout se s místními nebo najmout průvodce a navštívit alespoň jedno neturistické místo. Průvodce nesmí být Čech. Nemá šanci vám přiblížit místní, otevřít dveře příbytků. Věřte, že ze zastávky na jednom místě v horách se spaním u domácích s výlety, budete mít největší zážitky z celé cesty. Vietnam je nejzajímavější poznáváním života, a ne památek. Bez návštěvy příbytku či přespání přímo u místních nepoznáte Vietnam. 
 

12 způsobů, jak pojmout cestu do Vietnamu 

Dole anketa
 

1 Česká cestovka individuální cesta

Obvykle česká cestovka řeší nasmlouváním s místní cestovkou, skupina malá, i třeba 4 lidé, obvykle pronajatým velkým autem, Ford Transit.VW transporter. Zavezou vás na místa, která mají vyzkoušená, turistická. Směřují na základní památky: Sapa, MaiChau, HaLong Delta, Hue, HoiAn. Pokud s vámi jede vietnamský průvodce, musí umět anglicky. Český se naopak nedomluví s místními, kteří anglicky neumí. Doporučuji pro starší cestovatele, kteří neřeší peníze a nejsou dobrodružného založení.
2 Česká cestovka hromadný zájezd
Je to bez starostí a pohodlné, jen si musíte uvědomit, že to bude po nejznámějších místech s vysokou koncentrací turistů, kam je snadný přesun. Český průvodce vás nikdy nezavede do oblastí, kde se nedomluví anglicky. Skupiny jsou příliš veliké, reklama, že jsou „malé“ myslí 6-8, a to je mnoho. Doporučuji pro starší cestovatele, kteří mají rádi full servis, jezdí po světě, aby viděli nejdůležitější místa. Obvykle malými autobusy. Sapa, MaiChau, HaLong Delta, Hue, HoiAn.
3 Kompletní cesta na terénní motorce
Především pro zapálené motorkáře. Směřuje do přírody mezi minority opuštěných oblastí, přírodou. Jednoznačně s vietnamským průvodcem. Téměř výhradně Severní Vietnam. Poměrně nákladné: půjčení kvalitní crosové motorky je dražší. Nedoporučuji zde cestovku, už vůbec ne českou, nepřinese vám nic, maximálně vietnamská, která vám průvodce na motorce zajistí. A ten pak vede cestu po cestách, co nejsou na mapě.  Průvodce je lepší sehnat individuálně. Ideální pro 4 kamarády.  
4 Individuální cesta autem
Pro skupinu 4-6, vyjímečně 8. Jsou použity auta typu Ford Transit, WV Transporter a dohodnout speciální cestu. Individuálně domluvit pronájem mimo cestovku. Domluvit důležitá místa (HaLong, Delta, ale současně odbočit do oblastí neznámých (NghiaLo Tram Tau,..) s homestay Doporučuji všem, co nechtějí nebo nemohou se mačkat autobusy, jet na motorce. Dražší, cena se může přiblížit ceně zájezdu s českou cestovkou. Ale jednoznačně lepší. Nutnost angličtiny na komunikaci s průvodcem. Jednoznačně doporučuji místo bodu 1
5 Vietnamská cestovka
Full servis. Jako Česká cestovka, ale horší možnost něco reklamovat. Pokud s vámi jede vietnamský průvodce, musí umět anglicky. Zájezdy jsou obvykle „sdílené“ s turisty z jiných zemí, tj. máte možnost se seznámit i s nimi.
6 Individuální „objevitelská cesta“
Doporučuji pro cestovatele, co ve Vietnamu už byli a viděli nejdůležitější místa. Předpokládá odjet do vzdálených oblastí, tam se ubytovat a na mopedu či kole „zkoumat“ okolí. Je to jednoznačně nejzajímavější, ale i nejnáročnější. Prakticky bez místního doprovodu nereálné. Vhodné pro odvážné, pro fotografy, pro ty, co chtějí objevovat. Předpokládá dopravu na místa autem nebo autobusem.
7 Kompletní cesta na kole
Především pro zapálené cyklisty. Kteří jedou do Vietnamu hlavně za cyklistikou, chtějí jet krásnou exotickou krajinou.  Zde doporučuji skupinu (peleton) se zajištěným doprovodný autem s vietnamským průvodcem. Je nutné si uvědomit obrovské vzdálenosti. Předpokládá si kolo přivést svoje (doprava 50 EUR) Je to spíše o cyklistice nežli  o zkoumání Vietnamu. Pokud vám jde primárně o Vietnam, doporučuji variantu 9. Kolo si půjčit v dané oblasti. 
8 Kompletní cesta na  skútru
Především pro zapálené motorkáře, kteří jedou do Vietnamu, aby se zde hodně projeli na motorce či skútru a současně chtějí jet krásnou krajinou. Skútry jsou silné, 125 ccm. Velké vzdálenosti, cesta vede po hlavnějších silnicích značených na mapě. Směřuje mezi známými místy jako Sapa, HaGiang MaiChau. Není potřeba průvodce, pokud se nechcete odchýlit od cesty nebo jet do opuštěných oblastí. Stačí menší zkušenosit s motorkou, skútrem, pouze  s „papíry“ na auto. Nedoporučuji zde cestovku, nepřinese nám vůbec nic. Lepší 2 - 4 kamarádi. Hlavně NE Saigon - Hanoj, ale okruh buď na Severu nebo Jihu. Cesta mezi Hanojí a Saigonem je po hlavní silnici plné náklaďáků, nezáživná, strašně dlouhá.
9 Individuální cesta s krátkými výlety 
Cestování stejně jako bod 10, ale na konkrétních zajímavých místech si pronajmout na 2-4 dny moped, kolo. Spojuje důležitá místa která se vidět „musí“ jako HaLong, Delta, ale současně připojuje dobrodružství. Zvlášť výhodné je to v oblastech MaiChau, HaGiang, DakLak, Střední Vietnam Pleiku, Lao Cai,. Osobně toto doporučuji nejvíce. Sám také nejvíce praktikuji.  Dobré si na tyto dny pronajmout průvodce.
10 Individuální cesta autobusy, vlakem
Nejrozšířenější pro baťůžkáře. Obvykle však směřuje na stejná místa jako cestovky, na místa, které si najdou na internetu. Je dobré si zajistit krátké placené výlety HaLong, Ninh Binh, Delta. Na turistickém místě si na den půjčit moped, kolo. Je možné i s kufrem, pokud na přesuny letiště, autobusová nádraží, použijeme taxi.
11 Individuální cesta na kole
Především pro zapálené cyklisty. Kteří jedou do Vietnamu hlavně za cyklistikou a chtějí jet krásnou krajinou. Na rozdíl od varianty 7 bez doprovodného auta. Pro dva až čtyři. Ale moc nedoporučuji, cesta je mezi známými místy, protože sami nemáte šanci se moc odchýlit. Většinou se na tuto cestu vydají cestovatelé bez toho, aniž ví do čeho jdou. Vzdálenosti jsou extrémní. Doporučuji raději bod 9 a pronajmout si kolo na zajímavém místě třeba na 5 dní. 
12 Sám si pronajmout auto
Od 1. 1. 2015 legislativně možné, ale pouze teoreticky. Auto nikdo nepůjčí, a kdo by sám bez zkušeností chtěl ve Vietnamu řídit auto, je sebevrah. Protože je to nemožné, je to i nejlevnější.
 

    Několik  návrhů cest

 

 

Uděláte mi radost, pokud vlevo kliknete na anketu. Budu vědět, že to alepsoň někoho zajímá a třeba vám to i  pomohlo.

Pro starší cestovatele, kteří nechtějí nebo nemohou jet ani na část na mopedu, doporučuji pronájem auta s řidičerm, připadně průvodcem.  Ideální pro skupinku kamarádů 4-6.

 

Nebo jste skupinka, obvykle starší, která chce  více poznat, ale jet sami autobusem je komplikované. Je možnostt zpracování kompletní cesty s autem nebo s motorkami s návštěvou míst kam nejezdí cestovky.

popis zde 

Aktuální přednášky    

 

novinky, aktuality

2.8.2022 Život s duchy
25.7.2022 Poupata zázvoru
18.9.2021 Bambusová krysa
 
 

info@vietnamista.cz  / veškeré kontakty