12 způsobů cestování po Vietnamu - od nezdražší po nejlevnější - vlevo anketa, klikejte

Uděláte mi radost, pokud vlevo kliknete na anketu. Budu vědět, že to alepsoň někoho zajímá a třeba vám to i  pomohlo.

 Sever                   Střed                       Jih
 

1 Česká cestovka individuální cesta

Obvykle česká cestovka řeší nasmlouváním s místní cestovkou, skupina malá, i třeba 4 lidé, obvykle pronajatým velkým autem, Ford Transit.VW transporter,. Obvykle Vás zavedou na místa, která mají vyzkoušená, turistická. Směřují na základní památky. Sapa, MaiChau, HaLong Delta, Hue, HoiAn..Pokud vietnamský průvodce, nutnost angličtiny. Pokud český, nedomluví se z místními, kteří neumí anglicky. Doporučuji pro starší cestovatele, kteří neřeší peníze a nejsou dobrodružného založení.

 

2 Česká cestovka

Bez starostí, pohodlné, nutné si uvědomit, že to bude po nejznámějších místech s vysokou koncentrací turistů. Kde je jednoduchý přesun. Český průvodce vás nikdy nezavede do oblastí, kde se nedomluví anglicky. Skupiny jsou příliš veliké, reklama, že jsou „malé“ myslí 6-8 a to je mnoho. Doporučuji pro starší cestovatele, kteří mají rádi Full servis, jezdí po světě aby viděli nejdůležitější místa. Obvykle malými autobusy. Sapa, MaiChau, HaLong Delta, Hue, HoiAn..

 

3 Kompletní cesta na terénní motorce

Především pro zapálené motorkáře. Směřuje do přírody mezi minority opuštěných oblastí, přírodou. Jednoznačně s vietnamským průvodcem. Téměř výhradně Severní Vietnam. Poměrně nákladné. Půjčení kvalitní crosové motorky je dražší. Nedoporučuji zde cestovku, už vůbec ne českou, nepřinese nám nic, maximálně vietnamská, která nám průvodce na motorce zajistí. A hlavně vede cestu po cestách, co nejsou na mapě.  Lepší individuálně sehnat průvodce. Ideální pro 4 kamarády.  

 

4 Individuální cesta autem

Pro skupinu 4-6, vyjímečně 8. Jsou použity auta typu Ford Transit, WV Transporter a dohodnout speciální cestu. Individuálně domluvit pronájem mimo cestovku. Domluvit důležitá místa (HaLong, Delta, ale současně odbočit do oblastí neznámých (NghiaLo Tram Tau,..) s homestay Doporučuji všem, co nechtějí nebo nemohou se mačkat autobusy, jet na motorce. Dražší, cena se může přiblížit ceně zájezdu s českou cestovkou. Ale jednoznačně lepší. Nutnost angličtiny na komunikaci s průvodcem. Jednoznačně doporučuji místo bodu 1

 

5 Vietnamská cestovka  

Full servis. Jako Česká cestovka, ale horší možnost něco reklamovat. Pokud vietnamský průvodce, nutnost znalosti angličtiny. Pokud český, nedomluví se z místními, kteří neumí anglicky, Zájezdy jsou obvykle „sdílené“ s turisty z jiných zemí.

 

6 Individuální „objevitelská cesta“     

Doporučuji pro cestovatele, co ve Vietnamu už byli a viděli nejdůležitější místa. Předpokládá odjet do vzdálených oblastí, tam se ubytovat a na mopedu, kole „zkoumat“ okolí. Je to jednoznačně nejzajímavější, ale i nejnáročnější. Prakticky bez místního doprovodu nereálné. Vhodné pro odvážné, pro fotografy, pro ty, co chtějí objevovat. Předpokládá dopravu na místa autem nebo autobusem.

 

7 Kompletní cesta na kole

Především pro zapálené cyklisty. Kteří jedou do Vietnamu hlavně za cyklistikou, chtějí jet krásnou exotickou krajinou Zde doporučuji skupinu (peleton) se zajištěným doprovodný autem s vietnamským průvodcem. Je nutné si uvědomit obrovské vzdálenosti. Předpokládá si kolo přivést svoje (doprava 50 EUR) Je to spíše o cyklistice nežli  o zkoumání Vietnamu. Pokud vám jde primárně o Vietnam, doporučuji variantu 9. Kolo si půjčit v dané oblasti. 

 

8 Kompletní cesta na  mopedu 

Především pro zapálené motorkáře. Kteří jedou do Vietnamu, aby se zde hodně projeli ma motorce, mopedu a současně chtějí jet ale krásnou krajinou. Mopedy jsou silné, 125 ccm. Velké vzdálenosti, cesta vede po hlavnějších silnicích značených na mapě. Směřuje mezi známými místy jako Sapa, HaGiang MaiChau. Není potřeba průvodce, pokud se nechcete odchýlit od cesty nebo jet do opuštěných oblastí. Stačí menší zkušenosit s motorkou, mopedem, pouze  s „papíry“ na auto. Nedoporučuji zde cestovku, nepřinese nám vůbec nic. Lepší 2 - 4 kamarádi. Hlavně NE Saigon - Hanojj, ale okruh buď na Severu nebo Jihu. Cesta mezi Hanojí a Saigonem je po hlavní silnici plné náklaďáků, nezáživná, strašně dlouhá.

 

9 Individuální cesta s krátkými výlety, okruhy    

Cestování stejně jako bod 10, ale na konkrétních zajímavých místech si pronajmout na 2 - 4 dny moped, kolo. Spojuje důležitá místa která se vidět „musí“ jako HaLong, Delta, ale současně připojuje dobrodružství. Zvlášť výhodné je to v oblastech MaiChau, HaGiang, DakLak, Střední Vietnam Pleiku, Lao Cai,. Osobně toto doporučuji nejvíce. Sám také nejvíce praktikuji.  Dobré si na tyto dny pronajmout průvodce.

 

10 Individuální cesta autobusy, vlakem

Nejrozšířenější pro baťůžkáře. Obvykle směřuje ale na stejná místa jako cestovky, na místa, které si najdou na internetu. Je dobré si zajistit krátké placené výlety HaLong, Ninh Binh, Delta. Na turistickém místě si na den půjčit moped, kolo. Je možné i s kufrem pokud na přesuny letiště, autobusová nádraží, použijeme taxi.

 

11 Individuální cesta na kole

Především pro zapálené cyklisty. Kteří jedou do Vietnamu hlavně za cyklistikou a chtějí jet krásnou krajinou. Na rozdíl od varianty 7 bez doprovodného auta. Pro dva až čtyři. Ale moc nedoporučuji, cesta je mezi známými místy, protože sami nemáte šanci se moc odchýlit. Většinou se na tuto cestu vydají cestovatelé bez toho, aniž ví do čeho jdou. Vzdálenosti jsou extrémní. Doporučuji raději bod 9 a pronajmout si kolo na zajímavém místě třeba na 5 dní. 

 

12 Sám si pronajmout auto

Od 1.1.2015 legislativně možné, ale pouze teoreticky. Auto nikdo nepůjčí a kdo by sám bez zkušeností chtěl ve Vietnamu řídit auto je sebevrah. Protože je to nemožné je i nejlevnější

 

  Několik návrhů cest

 

 

Pro starší cestovatele, kteří nechtějí nebo nemohou jet ani na část na mopedu, doporučuji pronájem auta s řidičerm, připadně průvodcem.  Ideální pro skupinku kamarádů 4-6.

 

Nebo jste skupinka, obvykle starší, která chce  více poznat, ale jet sami autobusem je komplikované. Je možnostt zpracování kompletní cesty s autem nebo s motorkami s návštěvou míst kam nejezdí cestovky.

popis zde