Bezpečnost - na co si dát pozor - všeobecné rady

Je  cestování po Vietnamu nebezpečné? Jaké nebezpečí skutečně hrozí?

Cestování po Vietnamu je všeobecně považováno za velice bezpečné.  Cestovatele provází spíše strach z neznáma. 

Vietnam je komunistická země s vládou, která stát velice pevně řídí  policií, a stranickými "autorities", kteří pevně ovládají zemi. 

Je to pouze obava z neznáma. 

Vietnamci jsou velice tolerantní k cizincům. Mají k nim úctu. Stalo se mi, že mně v chudé chýši vypadla pětidolarovka. Nevšiml jsem si toho, paní jí našla a vrátila. Nedovedu si představit něco podobného v Africe, nebo v některých místech v Česku, v Evropě.

 

Krádež, přepadení 

Přepadení ve Vietnamu prakticky nehrozí vůbec. Není znám za řadu let případ, že by byl cizinec přepaden. Krádež hrozí standardně ve velkých městech, podobně jako v každém velkém městě v Evropě. Může kolem jednocí mopedista strhnout kabelku, řetízek. Cestování samotného cizince po vesnicích je velmi bezpečné, spíše hrozí, že se ztratíme.  Neexistuje odpověď, v hotelu si můžeme nechávat cennosti  nebo ne. Může se vám stát cokoliv jako všude na světě. 

Osobně si v hotelu bežně nechávám fotoparáty, počítač, telefon, ne peníze. Peníze a cestovní pas mám v kapse pod kalhotami, to dělám, ale všude na světě, kde to neznám.  Ve Vietnamu nejsou slumy, nejsou zde lidé žijící v bídě, která by je dotlačila k nekorektnímu jednání. 

To ale neznamená, že se v zemi nekrade. Krade a hodně. Ale netýká se to vůbec turistů. Kradou se slepice, prasata... V noci domácí chodí spát do přístřešku k moři, jezeru, rybníku,.. kde mají sádky na ryby, škeble. Kradou si úrodu z polí.  

 

Cestování samotných žen, dívek

Není problém aby ve Vietnamu cestovala sama holka. V této souvislosti je ve Vietnamu prakticky stejná situace jako v Evropě. Tzn. zachovávat stejné zásady. Samotná holka by měla být obezřetná, pokud přijme pozvání domů. Na všech opuštěných místech, kde  může sama déle pobýt s chlapem. Nemusí se zrovna setkat s lumpem, ale nikdy nevíme, kdy nějakému klukovi "nerupne v kouli".  Funguje zde obrovský respekt k cizincům a to platí i k ženám, cizinkám. O případu znásilnění cizinky ve Vietnamu jsem neslyšel  nikdy. 

 

Strach z přemrštěné ceny

Nejvíce se bojíme, že neznáme situaci, zaplatíme moc, budeme "okradeni" přemrštěnou cenou. Protože znáte ceny v Česku, když na Vás bude Vietnamec chtít podobnou částku, tak vás bere na hůl a vyhoďte ho. Když polovinu, bere vás na hůl také, pro vás to ale není žádná tragedie. Brzy získáte přehled o základních cenách. Neničte si zážitek tím, že zjistíte, že zaplatíte více jako místní. Na to říkám, takový je život a pokud chci něco vidět, něco zaplatit musím. Samozřejmě velice brzy se orientujete. Chcete koupit tričko, prodavač řekne vám cenu. Vy nabídnete, čtvrtinovou. On to odmítne a vy jdete pryč. Když vás nezavolá zpět, u jiného stánku musíte nabídnout trochu více. Až se „trefíte“. Ale pozor, toto platí v místech, kde jsou turisté. V místech bez turistů jsou ceny korektní, jasné, zde moc neusmlouváte.

Jinak není skutečně čeho se bát. Jezdím po vesnicích zcela sám na kole, spíše mám problém se vyhýbat spoustě pozvání.

Kamarádovi strhli na ulici v Hanoji z krku zlatý řetízek. Jeli na mopedu okolo. Ano, to se asi stát může kdekoliv na světě.

 

Hygiena, nemoc

dodržovat zásady hygieny, více zde 

Doprava je ve Vietnamu dobrá, tzn dostat se do nemocnice v Hanoji nebo Saigonu  není problém. Pro cizince poměrně kvalitnější služby. Základní léky se běžně dají koupit. Zásadně se neliší služby od Malajsie a Thajska, výrazně bohatších států.  

 

Taxik, doprava

Poměrně velmi korektní, výrazně lepší jako v Praze

více zde 

 

Zachovat klid

Hlavně chce vždy zachovat klid. Jste-li v situaci, kdy se na vás vrhne horda lidí, obvykle po příjezdu do nějakého města a taxikáři, mototaxikáři, hotelieři, čekají hladově na příjezd autobusu, zachovejte klid. Vy jste v situaci, kdy nevíte kde jste, nevíte kam chcete, kde je centrum, jak je daleko. V těchto případech doporučuji se prodrat davem co nejdále, protože těsně u vlaku, autobusu, jsou ti nejsilnější, nejdražší, nejagresivnější. Sednout si dále do nějakého stánku, objednat si něco k pití a rekognoskovat terén. Ve stánku se stolovníků se můžete zeptat, kde jste, jak je daleko centrum, kde jsou hotely, kolik asi stojí mototaxi, taxi, bus,...