Bezpečnost - na co si dát pozor - všeobecné rady

Je  cestování po Vietnamu nebezpečné? Jaké nebezpečí skutečně hrozí?

Cestování po Vietnamu je všeobecně považováno za velice bezpečné.  Cestovatele provází spíše strach z neznáma. 

Vietnam je komunistická země s vládou, která stát prostřednictví "stranických autorities" velice pevně řídí, má policii a určitá pravidla.

Vietnamci jsou velice tolerantní k cizincům. Mají k nim úctu. Stalo se mi, že mně v chudé chýši vypadla pětidolarovka. Nevšiml jsem si toho, paní ji našla a vrátila. Nedovedu si představit něco podobného v Africe, nebo v některých místech v Česku či v Evropě.

 

Krádež, přepadení 

Přepadení ve Vietnamu prakticky nehrozí vůbec a řadu let již není znám případ přepadení cizince. Krádež hrozí standardně ve velkých městech, podobně jako v každém velkém městě v Evropě. Může kolem jedouocí skůtrista strhnout kabelku, řetízek. Cestování samotného cizince po vesnicích je velmi bezpečné, spíše hrozí, že se ztratíme.  Je otázka, zad si v hotelu můžeme nechávat cennosti, zatímco jedeme na kratší výlet. Osobně si v hotelu běžně nechávám fotoaparáty, počítač, telefon, ne peníze. Peníze a cestovní pas mám v kapse pod kalhotami, to dělám ale všude na světě, kde to neznám.  Ve Vietnamu nejsou slumy, nejsou zde lidé žijící v bídě, která by je dotlačila k nekorektnímu jednání. 

To ale neznamená, že se v zemi nekrade. Krade a hodně. Jenže se to většinou netýká turistů. Kradou se slepice, prasata... V noci domácí chodí spát do přístřešku k moři, jezeru, rybníku,.. kde mají sádky na ryby, škeble. Kradou si úrodu z polí.  

 

Cestování samotných žen, dívek

Není problém aby ve Vietnamu cestovala sama holka. V této souvislosti je ve Vietnamu prakticky stejná situace jako v Evropě. Tzn. samotná žena by měla být obezřetná, pokud přijme pozvání domů nebo na opuštěných místech, kde se může setkat s neznámým mužem.  Ovšem funguje zde obrovský respekt k cizincům a to platí i k ženám, cizinkám. O případu znásilnění cizinky ve Vietnamu jsem neslyšel  nikdy. 

 

Strach z přemrštěné ceny

Nejvíce se bojíme, že neznáme situaci, že zaplatíme moc a budeme "okradeni" přemrštěnou cenou. Protože znáte ceny v Česku, doporučuji: když na Vás bude Vietnamec chtít podobnou částku, tak vás bere na hůl a vy odmítnete. Když polovinu, bere vás na hůl také, ale pro vás to není žádná tragédie. Brzy získáte přehled o základních cenách. Neničte si zážitek tím, že zjistíte, že zaplatíte více než místní. Na to říkám, takový je život a pokud chci něco vidět, něco zaplatit musím. Samozřejmě velice brzy se zorientujete. Chcete koupit tričko, prodavač řekne cenu. Vy nabídnete čtvrtinovou, ale on to odmítne a vy jdete pryč. Když vás nezavolá zpět, u jiného stánku musíte nabídnout trochu více. Až se „trefíte“. Ale pozor, toto platí v místech, kde jsou turisté. V místech bez turistů jsou ceny korektní, jasné, zde moc neusmlouváte.

Jinak není skutečně čeho se bát. Jezdím po vesnicích zcela sám na kole, spíše mám problém se vyhýbat spoustě pozvání.

Kamarádovi strhli na ulici v Hanoji z krku zlatý řetízek. Jeli na mopedu okolo. Jenže to se vám může stát kdekoliv na světě.

 

Hygiena, nemoc

K hygieně a jejím zásadám více zde

Doprava je ve Vietnamu dobrá, tzn. dostat se do nemocnice v Hanoji nebo Saigonu  není problém. Pro cizince poměrně kvalitnější služby. Základní léky se běžně dají koupit. Služby se výrazně neliší od Malajsie a Thajska, které patří mezi bohatší země.  

 

Taxi, doprava

Poměrně velmi korektní, výrazně lepší než v Praze

více zde 

 

Zachovat klid

Hlavně to chce vždy zachovat klid. Jste-li v situaci, kdy se na vás vrhne horda lidí, obvykle po příjezdu do nějakého města - a taxikáři, mototaxikáři a hotelieři čekají hladově na příjezd autobusu - zachovejte klid. Vy místo pořádně neznáte, netušíte, jak daleko je centrum a jak se tam dostat. V těchto případech doporučuji se prodrat davem co nejdále, protože těsně u vlaku či autobusu jsou ti nejsilnější, nejdražší a nejagresivnější. Sednout si dále do nějakého stánku, objednat si něco k pití a rekognoskovat terén. Ve stánku se stolovníků se můžete zeptat, kde jste, jak je daleko centrum, kde jsou hotely, kolik asi stojí mototaxi, taxi, bus,... 

 

 

Aktuální přednášky    

 

novinky, aktuality

2.8.2022 Život s duchy
25.7.2022 Poupata zázvoru
18.9.2021 Bambusová krysa
 
 

info@vietnamista.cz  / veškeré kontakty