Ubytování ve Vietnamu

Ubytování ve Vietnamu není vůbec problém. Zajistit přenocování je výrazně jednodušší než v Evropě. Nabídka silně převyšuje poptávku. První noc je dobré zajisti přes internet, např Agoda, ale další doporučuji řešit na místě.  Za 10 let cestování po Vietnamu jsem navštívil stovky hotelů a nezažil jsem, že bych nesehnal ubytování na místě. Výhoda řešení na místě je, že se vyhnete největšímu turistickému náporu a nemusíte přísně plánovat kam daný den dorazíte. Protože přes internet zajišťují ubytování především cizinci. A cílem cestovatele je spíše se ubytovat s místními než zase mezi cizinci.

Ve městech není problém sehnat hotel, na turistických místech to jsou především homestay. Ve vesnicích, kam turisté nejezdí, je obtížné sehnat ubytování, místní se bojí, nedomluvíte se. Někde to mají i zakázané. 

 

Hotely, Guesthouse

Pokud preferujte pohodlí, nevadí vám vyšší cena, není problém zajistit i luxusní hotel ve velkých městech.  Ceny dobrých hotelů se budou pohybovat od 40-150 USD za dvoulůžkový pokoj. Kvalita odpovídá evropskému standardu.  

Běžné hotely jsou ale jednodušší, nerozlišují cizince a místní. Cena hotelu za dvoulůžkový pokoj se pohybuje hlavně podle lokality 8-25, výjimečně 35 USD 

Osobně při mém cestování ve Vietnamu nemám rád rezervovaný hotel předem. Je často komplikované ho najít, nevím, zda je na místě, které se mi líbí. Pokud nevím ve městě, kam mám jet, jedu do centra nebo kde je trh. Tam bývá nejvíce hotelů. Platí se výhradně Dongy. Kvalita pokulhává, povlečení je ale většinou čisté, u nejlevnějších může povlečení chybět.

Hotely mají označení HOTEL, NhaNghi, Nha Khách, podle toho zda hotel nebo guesthouste ale rozlišit často nejde, je to spíše z důvodu daní 

 

Sprcha na zem, nemají sprchové kouty. U levných hotelů je problém, že je často něco rozbité, třeba kohoutek v koupelně, voda teče, kam nemá, .. Ale nesetkal jsem se se špinavými toaletami. Snídaně v hotelích nebývá, není problém snídat na ulici.

Vždy je dobré si prohlédnout více hotelů. Vidět pokoj. Často jsou bez oken, nebo je okno a proti ní ve vzdálenosti 10 cm (slovy deset !) je zeď.

Wifi prakticky všude, zdarma rychlost nic moc, ale normálně použitelná. Doporučuje sebou tablet,

Velmi vyjímečně se Vám může stát, že uvidíte nějakého broučka. Štěnice jsem ale nikde neviděl, zcela výjimečně švába. Téměř ve všech hotelích, zvlášť na jihu, jsou moskytiéry. Kdyby v hotelu moskytiéra nebyla a byli jste názoru, že by bylo dobrá, klidně si o ní řekněte, přinesou vám jí a pověsí. Cena se v hotelích běžně nesmlouvá. 

Hostely

Hostely i když se s tímto názvem můžete někde setkat, v podobě, jak je známe z Evropy ve Vietnamu minimálně. 

Homestay

Ubytování u lidí doma, ve vesnicích. Někde je poměrně luxusní (Sapa, Mai Chau..), kde mají zvláštní prostory pro turisty. Někde ale skromné, kde spíme skutečně s místními. Hlavní rozdíl proti hotelu je, že součástí je vždy jídlo, stravování, což patří k velkým zážitkům. Tito domácí mají ale zvláštní povolení pro ubytování turistů.

Běžně není možné přijít do vesnice a kohokoliv požádat, zda je možné u nich přespat. Neumí anglicky, bojí se, nemají povolení. Většinou homestay zajišťují místní cestovky, průvodci. Většinou nebývá označené. I když homestay platíme třeba přes cestovku, tip se dává. Cena bývá 15-25 USD pro dva včetně jídla. Na rozdíl od hotelů snídaně a večeře v ceně bývá. Platí se Dongy. Wifi vyjímečně, ale už se rozšiřuje. Pokud máte zarezervováno přes cestovku, internet, slušné je na konci dát nějaké nějaký peníz jako poděkování. (na rozdíl od hotelů) Cena stejně jako v hotelích bývá pevná, bez smlouvání.

 

Capsule hotel

Oblíbené levné přespání z Japonska se rozšiřuje, už je i v Hanoji a Saigonu. (Vlastně jenom boxy na spaní) Nejsou ale ve Vietnamu běžné. Navíc protože ceny běžných hotelů josu velmi nízné, nejsou ve Vietnamu žádané.

 

 

Capsule hotel

Oblíbené levné přespání z Japonska se rozšiřuje, už je i v Hanoji a Saigonu. (Vlastně jenom boxy na spaní) Nejsou ale ve Vietnamu běžné. Navíc protože ceny běžných hotelů josu velmi nízné, nejsou ve Vietnamu žádané.

 

 

PROSBA – únor 2021 -  

Web byl kompletně předělán. Pokud najdete chybu, nefungující odkaz, nejde vám rozkliknout obrázek či mapa, napište na info@vietnamista.cz. Stejně tak, pokud jste na webu něco nenašli nebo máte-li nějaké doporučení… 
Pomůžete ostatním i sobě. Děkuji vám! 
 

Konta kt  Vietnamista