Ubytování ve Vietnamu

Ubytování ve Vietnamu není vůbec problém. Zajistit přenocování je výrazně jednodušší než v Evropě, jelikož nabídka silně převyšuje poptávku. První noc je dobré zajistit přes internet, např Agoda, ale další doporučuji řešit na místě.  Za 10 let cestování po Vietnamu jsem navštívil stovky hotelů a nezažil jsem, že bych nesehnal ubytování na místě. Výhoda řešení na místě je, že se vyhnete největšímu turistickému náporu a nemusíte přísně plánovat, kam daný den dorazíte. Protože přes internet zajišťují ubytování především cizinci. A cílem cestovatele je spíše se ubytovat s místními než zase mezi cizinci.

Ve městech není problém sehnat hotel, na turistických místech to jsou především homestay. Ve vesnicích, kam turisté nejezdí, je obtížné sehnat ubytování, místní se bojí, nedomluvíte se. Někde to mají i zakázané. 

 

Hotely, Guesthouse

Pokud preferujte pohodlí a nevadí vám vyšší cena, není problém zajistit i luxusní hotel ve velkých městech.  Ceny dobrých hotelů se budou pohybovat od 40-150 USD za dvoulůžkový pokoj. Kvalita odpovídá evropskému standardu.  

Běžné hotely jsou ale jednodušší, nerozlišují cizince a místní. Cena hotelu za dvoulůžkový pokoj se pohybuje hlavně podle lokality 8-25, výjimečně 35 USD 

Osobně při mém cestování ve Vietnamu nemám rád rezervovaný hotel předem. Je často komplikované ho najít, nevím, zda je na místě, které se mi líbí. Pokud nevím, kam ve městě jet, jedu do centra nebo na trh. Tam bývá nejvíce hotelů. Platí se výhradně Dongy. Kvalita pokulhává, povlečení je ale většinou čisté, u nejlevnějších může povlečení chybět.

Hotely mají označení HOTEL, NhaNghi, Nha Khách, podle toho, zda jde o hotel nebo guesthouste, ale je to spíše z důvodu daní a jinak se neliší. 

 

Sprcha na zem, nemají sprchové kouty. U levných hotelů je problém, že je často něco rozbité, třeba kohoutek v koupelně, voda teče, kam nemá... Ale nesetkal jsem se se špinavými toaletami. Snídaně v hotelích nebývá, není problém se nasnídat na ulici.

Vždy je dobré si prohlédnout více hotelů a hlavně pokoje. Často jsou bez oken, nebo je okno a naproti ve vzdálenosti 10 cm (nepřeháním!) je zeď.

Wifi prakticky všude, zdarma rychlost nic moc, ale normálně použitelná. Doporučuju s sebou tablet,

Velmi výjimečně se Vám může stát, že uvidíte nějakého broučka. Štěnice jsem ale nikde neviděl, zcela výjimečně švába. Téměř ve všech hotelích, zvlášť na jihu, jsou moskytiéry. Kdyby v hotelu moskytiéra nebyla a byli jste názoru, že by se hodila, klidně si o ni řekněte, přinesou vám jí a pověsí. Cena se v hotelích běžně nesmlouvá. 

Hostely

Hostely i když se s tímto názvem můžete někde setkat, v podobě, jak je známe z Evropy, jsou ve Vietnamu minimálně. 

Homestay

Ubytování u lidí doma, ve vesnicích. Někde je poměrně luxusní (Sapa, Mai Chau..) se zvláštními prostory pro turisty. Někde ale skromné, kde spíme skutečně s místními. Hlavní rozdíl proti hotelu je, že součástí je vždy jídlo, stravování, což patří k velkým zážitkům. Domácí však musí mít zvláštní povolení pro ubytování turistů.

Běžně není možné přijít do vesnice a kohokoliv požádat, zda je možné u nich přespat. Neumí anglicky, bojí se, nemají povolení. Homestay většinou zajišťují místní cestovky, průvodci. Často nebývá označené. I když homestay platíme třeba přes cestovku, tip se dává. Cena bývá 15-25 USD pro dva včetně jídla. Na rozdíl od hotelů bývá v ceně snídaně a večeře. Platí se Dongy. Wifi výjimečně, ale už se rozšiřuje. Pokud máte zarezervováno přes cestovku, internet, slušné je na konci dát nějaké nějaký peníz jako poděkování (na rozdíl od hotelů). Cena stejně jako v hotelích bývá pevná, bez smlouvání.

 

Capsule hotel

Oblíbené levné přespání z Japonska se rozšiřuje, už je i v Hanoji a Saigonu (vlastně jenom boxy na spaní). Není však ve Vietnamu běžné a protože ceny běžných hotelů josu velmi nízné, není ani nijak žádané.

 

 

Capsule hotel

Oblíbené levné přespání z Japonska se rozšiřuje, už je i v Hanoji a Saigonu. (Vlastně jenom boxy na spaní) Nejsou ale ve Vietnamu běžné. Navíc protože ceny běžných hotelů josu velmi nízné, nejsou ve Vietnamu žádané.

 

 

Aktuální přednášky    

 

novinky, aktuality

2.8.2022 Život s duchy
25.7.2022 Poupata zázvoru
18.9.2021 Bambusová krysa
 
 

info@vietnamista.cz  / veškeré kontakty