Zdravotnictví, hygiena, doporučené  očkování

Při cestování do Vietnamu je nutné si uvědomit, že úroveň čistoty je zde nižší. Ale Vietnam není Indie nebo Bangladéš. Je to země spíše podobná Číně s výrazným hospodářským růstem.

 

Co dělat v případě nemoci

Doporučuji mít sebou základní léky – viz sekce Co sebou. Hlavně něco na průjem a také je vhodné širokopásmové antibiotikum. Jinak ve městech lékárny jsou, výběr léků je poměrně široký.

 

Česká republika má s Vietnamem uzavřenou dohodu dohodu a zdravotní péče Českým občanům by měla být poskytnuta zdarma. To platí pro velké nemocnice, může se vám stát, že budete muset zaplatit  a pak to vyřídit s pojišťovnou.

V Hanoji a Ho Či Minově Městě jsou i soukromé mezinárodní kliniky, kde jsou služby na slušné úrovni. V každém případě doporučuji cestovní připojištění. French Hospital v Hanoji je skutečně luxusní nemocnice srovnatelá s dobrými západními nemocnicemi. Podle informací účet z této nemocnice byl v ČR bez problémů proplacen. Tyto nemocnice si většina Vietnamců ale nemůže dovolit. 

Léky platíte vždy. V ČR vám účet proplatí.

 

 

Očkování

Očkování povinné není. U běžného cestování, návštěvy Hanoje, HCMC, Sapy, Hue, apod. je nebezpečí minimální. Pokud chcete cestovat do vzdálených oblastí, spát ve vesnicích, je očkování doporučené a to hlavně žloutenka typu A, případně břišní tyfus. Další očkování podle toho, kam a jak jedete. 

 

Žloutenka (hepatitida) typu A - infekční onemocnění. Přenáší se vodou, ledem, špinavou potravou. Pokud nejste očkovaní doporučuje se vyvarovat ledu, tepelně neupraveným potravinám. Toto očkování se "hodí" i u nás, proto osobně doporučuji

Břišní tyfus - podobně jako žloutenka typu A infekční onemocnění, nákaza se přenáší potravou, Pokud nejsme očkovaní, doporučuje se vyvarovat ledu a tepelně neupraveným potravinám.

Malárie - neexistuje proti ní očkování, pouze existují antimalarika (Malaron). Všeobecně se užívají minimálně, zvyšují únavu, psychické problémy. Vhodné je užít je až při potížích, nikoliv preventivně. Inkubační doba je přesně 6 dní, tzn. pokud máte horečky v době do 6 dnů po příchodu do nebezpečné oblasti, zcela jistě to malárie není. Projevuje se horečkami, bolestmi. Komáři přenášející malárii se aktivizují večer a v noci do půlnoci. Proto je dobrá moskytiéra, která ve většině hotelů a homestay na jihu je. Vietnam nepatří mezi země s vysokým nebezpečím malárije, to je subsaharská Afrika.  Dobé je využívat repelenty s vyokým obsahem deet. Komáři více útočí na nohy. 

Dengue - neexistuje proti ní očkování. Je to nepříjemné onemocnění, které může zničit dovolenou, ale pro normální jedince v absolutní většině zase odezní bez následků. Vysoké horečky, bolesti. hlavně bolesti hlavy, vyrážka podobná spalničkám, zarudlá kůže. Typů dengue je více (4).   Komáři přenášející tuto nemoc jsou aktivní ve dne, a proto moskytiera na rozdíl od malárie moc nefunguje. Hlavně používat repelenty. Léky moc nefungují, tělo si musí poradit samo. 

Žloutenka Hepatititda)  typu B - infekční, přenáší se krví. Lze se jí vyvarovat bezpečným chováním (sex, piersing), a proto očkování nemá takový význam.

Někdy se doporučuje očkování proti tetanu

Nejlepší je konzultace s ordinací cestovní medicíny, https://www.centrumcestovnimediciny.cz/,  Je jich dnes více. Vystaví vám i mezinárodní očkovací průkaz, Doporučuji si vzít sebou jeho kopii.

Vzteklina - poslední známé úmrtí Čecha na vzteklinu bylo v roce 1988. Absolutní většina návštěvníků Vietnamu toto proto neřeší. Více o vzteklině ve Vietnamu zde 

 

Jiná rizika

Průjem

Asi 40% návštěvníků postihne lehký průjem. Není to špatnou hygienou, ale naše vnitřnosti jsou připraveny na jinou stravu. Někdo si každé ráno dá panáka, spíše se ale doporučuje vzít si tabletku Bion 3  nebo Biopron Forte, funguje to. Stabiizuje to žaludek. Já osobně dnes používám Bion 3, obojí koupíte v každé lékárně.  Nemám žádné problémy. Pokud nás přesto ale  přepadne průjem, je průběh skutečně velmi lehký a nijak nás neomezí v pohybu.

------------------

Hotely

Průměr hotelů je dobrý. Ve většině je teplá voda, vždy sprcha, evropský záchod je prakticky ve všech hotelích, stejně jako toaletní papír. Vedle nich samozřejmě ve velkých městech existují luxusní hotely mezinárodních řetězců s evropským standardem.  V těch nejlevnějšíhch hotelích (3-5 USD) povlečení není. Navštívil jsem ve Vietnamu odhaduji sto různých  hotelů,  ale nikdy jsem nenarazil na štěnice. Ani u nikoho doma. Vyskytují se švábi, ve Vietnamu nejsou symbolem špíny jako u nás, jsou to prostě broučci. Nevadí, je to  výhradně problém psychycký.  V absolutní většině se používají moskytiéry a to i na severu. Je nesmysl je vozit sebou. Nezvykem je, že v koupelně vždy teče voda na zem, nemají sprchové kouty.  V hotelích mají průtokové ohřívače, může se ale stát, že nefungují. Ve Vietnamu je ale teplo, a tak to není problém.

 

Homestay

V homestay mají často ještě  záchody "turecké", squat toilet. Jsou  však čisté (což neplatí třeba v Číně nebo Indii). Pokud je to oficiální homestay, mají vždy papír. Pokud ne, mají vodu. V hodně turistických homestay mají záchody sedací. Hlavně zdůrazňuji, vše je čisté.

 

Voda

Balená voda je všude. Zde se skutečně nedoporučuje pít místní vodu. Jsou to subtropy, vlhko, a studny, zvlášť na jihu,  jsou většinou mělké. Je to známé, že se nedoporučuje do vody led. Nevíme z jaké je vody, manipulace s ledem není v čistotě. 

Jenže ve vedru je těžké led odmítnout, a tak nápoje s ledem piji bez omezení. Spoléhám, že to případně Endiaron vyřeší.  

Je dobré nahrazovat vodu ovocem, kterého je všude spousta

 

Jídlo

Není nejmenší problém využít „street food“. Někdy je problém při jídle na ulici  hlavně u žen, které si celý krám nesou na vahadle a nemají vodu na mytí nádobí. Ovšem stále více používají různé plastové krabičky. A hlavně smaží, pak zabalí jídlo do novin, papíru, je to čisté. Většina ovoce je se slupkou, také není problém. Syrovou zeleninu ve Vietnamu téměř nejedí.  Hlavně zpočátku jsem měl zábrany jíst u lidí doma, v rodinách, které nejsou zvyklé na cizince. Ale nakonec jsem i to přestal řešit. Do těchto oblastí ostatně turista zavítá, když už je na něco zvyklý.

 

Veřejné toalety

Jednou jsem dostal dotaz, jak je to ve Vietnamu s veřejnými toaletami. Předpokládáme, co známe z evropských měst. Ve Vietnamu veřejné však toalety nejsou, místní nerozumí, že bychom snad za čůrání měli ještě platit. Na ulici je ale spousta stánků, jídelen, kohokoliv požádáte, pustí vás dozadu na svůj záchod, často půjdete přes jeho byt. Je samozřejmě slušné si něco koupit. Záchody jsou obyčejné, ne jako v hotelích, kde jsou evropské - tedy šlapky, je dobré s sebou nosit toaletní papír. Ale nesmrdí, jsou čisté, i když to ze začátku bude pro někoho docela "zážitek".

 

Léky na cestu

Zatímco oblečení minimalizuji, léky mně zabírají v báglu dost místa. Např. rozpraskaná noha může hodně znepříjemnit cestu

 

Do krku strepsil (vynikající do klimatizovaných autobusů)

Mast na rozpraskané rty a nohy

Malý protipotící sprej

Pinzetu na třísky, špendlík, jehlu

Něco na průjem.  Ercefuryl nejlepší, je jenom na předpis, jinak Endiaron

Aspirin

Panadol

Dithiaden proti jakékoliv alergii, po poštípání apod. 

Repelent Deet min 40%

Brousítko na nohy (Vždy mne nohy ve Vietnamu bez ponožek praskají)

Bion 3 užívám na žaludek , dobrý do horka

Na bolení hlavy Saridon

Na oči např Opthalmoseptonex

Brufen

Něco na rány, používám HemaGel

Vodovzdorné náplasti

Mast na zadek, opruzeniny

Kdo trpí opary, něco na opary

Antiseptikum

Pružné obinadlo

Obvaz

Antiseptický gel na ruce

Antimnalarika (?) sám nevím, nikdy jsem nepoužil já je neberu

Širokopásmové antibiotikum  - použil jsem již vícekrát,  určitě doporučuji

 

 

Po návratu

Ve Vietnamu, celkově v jihovýchodní Asii,  jsou běžnou součástí života paraziti. V absolutní většině jsou neškodní a o jejich přítomnosti nevíme.  Ale je obvyklé, že se Vietnamci jednou za půl roku nebo za rok odčerví. Používají na to spoustu tradičních medicín, v dnešní době si ale nejvíce kupují v lékárně Albendazol nebo Korus Albendazole. V celé krabičce je jediná pilulka a stojí 20 000 VND (2018) a je k dostání ve Vietnamu všude. U nás Albendazol dostupný není. 

 

 

Po delším pobytu to Vietnamci doporučují.  Já si vždy jednou za rok po návratu tuto jednu pilulku vezmu. 

 

 

Aktuální přednášky    

 

novinky, aktuality

2.8.2022 Život s duchy
25.7.2022 Poupata zázvoru
18.9.2021 Bambusová krysa
 
 

info@vietnamista.cz  / veškeré kontakty