Vietnam na kole

Ve Vietnamu můžeme rozlišit dva odlišné způsoby cestování na kole

1) Silniční cyklistika ve Vietnamu na silničním, ale i trekingovém kole. 

Kolo lze půjčit nebo si ho přivézt.  Vytyčit trasu mezi zajímavými místy a vyrazit. Cesta vede po dobrých silnicích s malou dopravou.

Tento způsob doporučuji výhradně těm, pro které je cyklistika hlavní, pro které není problém stovka kilometrů, jednoznačně pro cyklistické fandy. Zde je potřeba hlavně uvážit termín, ve Vietnamu bývá horko. 

Pokud sestavíte skupinu,  zkontaktujte paní Mai viz kontakty, zajistí vám doprovodné vozidlo a průvodce. Spojíte cyklistiku s fantastickými zážitky.

Mám vyzkoušenou dobrou cestu z Hanoje do hor přes hory u NghiaLo a dále na sever od Ha Giang. Ale konkrétní cesta je vždy podle přání, stejně jako denní úseky. 

Výborné i pro skupiny cyklistů, kteří chtějí spojit trénik se skvělým zážitkem.

Cesta vede po dobrých asfaltových silnicích s minimálním provozem, takže nemusíte mít obavu ani o vaše závodní speciály.

NIKDY neplánujte cestu Hanoi - Saigon: je nudná a plná náklaďáků. 

2) Cyklistické výlety ve Vietnamu v omezeném okruhu, většinou po vesnicích. 

Zde jednoznačně doporučuji půjčit si kolo na místě. Být ubytovaný ve vesnici či městečku a odtud pořádat výlety do okolí, jednodenní i vícedenní. Cesta vede většinou po prašných cestičkách a pěšinkách do vesnic. Značení na mapách je omezené. V rámci celé dovolené ve Vietnamu je možné vyrážet na kole jenom pár dní, a pak jet třeba k moři nebo daleko do hor. Možno kombinovat s pěšími výlety. Při těchto výletech nevadí počasí, horko ani déšť. Nejste daleko, můžete se vrátit, nemáte přesný itinerář, kdy v daném čase musíte dosáhnout určitého místa.

Zatímco první způsob je především pro skutečné cyklisty, druhý je pro ty, kteří hlavně chtějí poznat přírodu a kolo je pro ně výhodný dopravní prostředek, jak se dostat hlouběji do vesnic, do oblastí nezasažených turismem.

Krátká cesta na kole mezi Hmongy

Krátká cesta na kole přes hory

Dlouhá cesta na kole

Kam na kole a několik doporučení jak na kole do Vietnamu 

Ideální pro kolo severní Vietnam je oblast Nghia Lo a odtud jednodenní nebo vícedenní výlety. Setkává se zde rovina s horami, tzn. je možné jet po rovině i zamířit do hor. Cesty vedou mezi rýžovými poli, ale  hlavně, jedete mimo asfaltové hlavní cesty do vesnic, do oblastí ještě neovlivněných turizmem. 

V kontaktech uvedená Vietnamka, paní Mai, tam má rodiče. Opatřila několik jízdních kol, kvalitních, většinou zakoupených od Čechů, kteří si je přivezli z domova. Je možné ve vesnici bydlet. 

Na cestu můžete vyrazit sami nebo s Vietnamcem. Mapy zde moc platné nejsou ale můžete ode mne nebo od paní Mai dostat dost informací. 

Tento způsob je ideální, protože nejdete jenom na kole ale cesta do Vietnamu je kombinací cesy na mopedu, lokální doporavou, na kole a pěšky. Vše má svoje výhody. 

Pozor Ve Vietnamu mimo Hanoi a Saigon neseženete náhradní pořádné  díly. Maximálně vám někde svaří rozlomený rám a to jenom v případě, pokud je to kolo Ukrajina se silných železných trubek. Takže  lepení, šrouby,  klíče na kolo s sebou!

Doprava kola Většinou jako další zavazadlo za 50 EUR. Ale např Emitrates (2017) umožňuje mít dvě zavazadla do 30 kg. Tam se kolo a zavazadlo vejde. Tzn ZADARMO. Ale pozor další kilo navíc asi 1500 Kč

Bezpečnost. Řekl bych až absolutní. Kde turisty neznají, tam je neokradou.

Několikrát mne zastavil policajt, protože evidentně viděl cizince prvně v životě a musel „konat“. Anglicky neznal jediné slovo, ani passport. Omezený pohyb pro cizince zde není, ale on chtěl ukázat aktivitu. V podobných případech dávám telefonní číslo paní domácí a ta to vysvětlí.

Pro cyklistiku jednoznačně preferujeme severní Vietnam.

Je méně jednotvárný, zajímavější, hory, údolí, vesnice s menšinami. Uvidíte  rýžová políčka v rovině stejně jako na jihu, ale i terasovitá v horách.

Kolo nemusí být super, nemusí mít přehazovačku, do kopečka klidně můžete i trochu tlačit.

Cyklistické výlety organizují i cestovní kanceláře. Nemusí být ani nejdůležitější cenový rozdíl, ale cestování s vietnamským průvodcem je vždy daleko lepší než s českým průvodcem. Jenom s ním se dostanete do příbytků, s jeho pomocí s nimi promluvíte, dozvíte se daleko více. Dostanete se tam, kam, kam byste se bez lokálního průvodce nikdy nedostali. 

A navíc cestovky jezdí po vyzkoušených trasách značených na mapách. Cestovka s českým průvodcem neumí vietnamsky, tzn. nevydají hlouběji do vesnic, kde to neznají. Průvodce má pro experimenty omezené možnosti a má odpovědnost. 

 

Pro cyklistiku ve Vietnamu

jednoznačně Severní Vetnam

 

Bezpečnost - až absloutní, výrazně větší než v Evropě

PROSBA – září 2023   

Web byl kompletně předělán. Pokud najdete chybu, nefungující odkaz, nejde vám rozkliknout obrázek či mapa, napište na info@vietnamista.cz. Stejně tak, pokud jste na webu něco nenašli nebo máte-li nějaké doporučení… 
Pomůžete ostatním i sobě. Děkuji vám! 
 

 

novinky, aktuality

2.8.2022 Život s duchy
25.7.2022 Poupata zázvoru
18.9.2021 Bambusová krysa
 
 

info@vietnamista.cz  / veškeré kontakty