Kolik stojí cesta do Vietnamu, ceny, místní měna

Kolik cesta do Vietnamu reálně stojí?

Spoustu cestovatelů odradí reklamy cestovních kanceláří, za 15 dní 50.000,-- Kč, 60.000,-- Kč, ale i více za výlet do Vietnamu. Tato cena je extrémně vysoká proti „normálním“ nákladům, ale současně je logická. 

 

Proč? 

Cestovky organizují výlety výhradně na turistická, tzn. drahá místa. Musí zajišťovat hotely a přesuny s vyšším standardem, pravděpodobnost, že si někdo bude stěžovat je vysoká. V ceně mají cestovky vysoké rezervy, možnosti nějaké změny, problému, je také vysoká. Současně nemají levné charterové lety, smluvní hotely. K tomu povinné pojištění cestovek, které je logicky také v ceně. 

 

Přitom normální cestu, dvakrát tak dlouhou, na 30 dní, není problém pořídit za 30.000 Kč včetně letenky. Tzn. maximálně za polovinu, ale i za třetinu. Pozor, při pobytech v Řecku, Egyptě, Španělsku je cestovka naopak levnější než individuálně. Má charterové lety, nasmlouvané hotely. 

 

Letos některé cestovky už organizují pobytový zájezd na Phu Quoc, kde mají charterový let, ale je to ve velmi drahém luxusním resortu, cena je stále enormní. Jedná se de facto o výlet na koupání, na pláže a s Vietnamem nemá vlastně téměř nic společného. 

 

Pochopil bych, že jsou lidé, kteří jsou ochotni tuto cenu zaplatit: řeknou si, mám peníze, chci komfort a nestarat se. Ale zcela mne odrovnala informace: minimální počet 8 účastníků. Cestovky jsou především byznys. Navíc s obměnou různých směrů stále stejná místa:  Hanoi, Saigon, HaLong, Sapa Hue, HoiAn...   Proto pro toho, pro koho není problém vydat peníze a nechce se starat, je daleko lepší individuální cesta zorganizovaná místními průvodci, s pronajatým autem, průvodcem. A i tak to vyjde levněji. 

 

Do Vietnamu doporučuji jezdit zásadně s malou skupinou 

Ideální ve dvou či ve čtyřech. Šest je nejzazší hranice.

Koupit si sám letenku dnes není problém. Standardně stojí okolo 20 000 Kč, v nárazových nabídkách od 13 000 Kč zpáteční

 

Podle způsobu cestování potřebujete na den a osobu 500 až 1000 Kč (ubytování + strava + doprava)

Větší náklady: výlet HaLong, Sapa, auto, skútr, průvodce, vnitrostátní lety.  

 

Přehled aktuálních cen najdete také zde - porovnání Praha - Hanoi

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Czech+Republic&country2=Vietnam&city1=Prague&city2=Hanoi

 

Přibližné ceny

Letenka 13 000 až 22 000 Kč podle aktuální nabídky.  

Ubytování mezi 7 - 25 USD/noc dvoulůžkový

Doprava autobusy, vlakem. Cena ve srovnání s Českem 20 %, bus cca 0,80 Kč/km

Stravování na ulici 10-20 Kč, oběd v luxusní restauraci 100 Kč.

 

Cena půjčení motorky, skútru. Kolik stojí průvodce 

Kolik stojí půjčení motorky je zde

Průvodce zde 

 

S cenou průvodce je to výrazně složitější.
Průvodce musí mluvit anglicky a mít povědomí o geografii, být gramotný. Takových ve Vietnamu moc není. Proto je nejlevnější průvodce na den, třeba v Sapě, to dělají místní nevzdělané holky, které se od turistů naučily anglicky a chodí pouze po vesnicích, kde to znají.  Někde, např. v Hanoji můžete mít průvodce I zadarmo.   Budou vás oslovoval mladé holky s cílem cvičit angličtinu. Můžete nějakou odchytnout a udělá vám průvodce zadarmo. 
Diametrálně je jiná situace v neturistických oblastech. Tam nikdo nemluví anglicky, průvodci nejsou. Jsou proto logicky dražší, mají méně klientů. Dále je nutné si uvědomit, že průvodce na motorce podstupuje výrazně větší riziko s ohledem na nezkušené cestovatele než průvodce, který sedí s 10ti turisty pohodlně v autě. Na kole s vámi už vůbec žádný nepojede.  
Vedle neznalosti angličtiny je u Vietnamců velký problém totální neznalost geografie. Každý zná jenom svoje nejbližší okolí. Např. v NghiaLo ve městečku lidé neví, kde jsou okolní vesnice menšin, i když je denně potkávají na trhu. Nechodí tam. 
Nejdražší jsou Vietnamci mluvící česky. Ti využívají toho, že jich je málo. A českého průvodce určitě ne. Ubytování a dopravu si zajistíte sami. Ale k místním vás nepřiblíží, nemůže to znát. 

Tři doporučení způsobu cesty do Vietnamu, ceny. Všechny způsoby zde

1) Máte možnost si půjčit skútr či motorku. Cena za půjčení mopedu je 5 -15 USD/den. Při půjčení do hor, na delší cestu se cena za den zvyšuje. info zde

Nejlevnější v hotelích kde jsou turisté, dražší v horách (HaGiang,...)

Motorka enduro, off road od 20-25 USD Ty ale prakticky jenom s průvodcem.

Výhodnější je si při cestě do hor si zajistit průvodce, který pojede na svém mopedu, motorce. Případně je dobré kombinovat celou dovolenou s krátkými výlety, které si zajistíte u místní cestovky. Například do HaLong Bay, (cca 110-130 USD dva dny) zájezd do keramické vesnice, homestay, výlet do vzdálenějších pagod.

 

2) Půjčit si auto s řidičem, průvodcem a jet podle doporučení nebo vlastního uvážení

Ve Vietnamu jsou vždy řidič a průvodce dvě osoby. Auto nelze odstavit bez hlídání, můžete kus projít pěšky hlouběji do vesnic, mimo turistické oblasti a auto na Vás bude v dané místě čekat. Je to cestování na úrovni, dostanete se do vzdálených míst.

Cena Ca 150 USD /den pro 4 osoby (auto, řidič, průvodce, jídlo, ubytování) Bez ceny za vstupy, Ha-Long,..Sapa, Mekong) Ideální pro starší cestovatele, dražší komfortnější, a přesto levnější jako s českou cestovkou. Poměrně vysoká cena za auto je dána velmi vysokou daní na auta ve Vietnamu (200%).

 

3) Cestovat individuálně autobusy, vlakem. Jste nezávislí, nemusíte se vrátit tam, odkud jste vyjeli. Průvodce, aby jel s vámi,  na takovou cestu neseženete. Nejlepší na místě v dané lokalitě. Cena místního průvodce je malá, nezatíží výrazně váš rozpočet.. Obrovskou výhodou je možnost komunikace s místními prostřednictvím průvodce. Výrazně si ušetříte čas různými omyly při dopravě, Zjišťování správného spojení ve vzdálenějších oblastech bez znalosti vietnamštiny je komplikované. Cena za dopravu u malých korejských autobusů v průměru 0,8 Kč/km. U dálkových turistických je to samozřejmě jinak.

Dále je také dobré kombinovat dovolenou s krátkými výlety, které si zajistíte u místní cestovky. Například do Ha Long Bay, (cca 110-130 USD dva dny) zájezd do keramické vesnice, homestay, výlet do vzdálenějších pagod,,,,

Případně kombinace těchto tří variant. Doporučení uvedené na tomto webu je spolehlivé, ověřené.

 

Místní měna, výměna peněz

Výměna peněz - nejlépe v bance, zavřeno o sobotách a nedělích. Dříve oblíbená výměna ve zlatnictví je dnes zakazována. Možno i v hotelu za méně výhodný kurs. 

 

Většinou se ale využívá ATM, obvykle nepatrně méně výhodné jako výměna v hotvosti. Často je máximální výběr je 2-3 miliony dongů. Přestože všude jsou upřednostňovány USD před EUR, EUR vymění v každé bance. 

 

Národní měnou ve Vietnamu je vietnamský dong. Jedná se o poměrně stabilní měnu a už dlouho se drží přibližný kurs. 1 Kč = 1000 dongů.  Takže přepočet je jednoduchý a z vás jsou okamžitě milionáři. Používají se téměř výhradně bankovky, jsou plastové, s průhledy, a na každé bankovce je strýček Ho. I když se ve Vietnamu používají i mince, v praxi se s nimi příliš nesetkáte.

Dong vietnamsky znamená měď. Navazuje takto na původní měnu, kterou byl francouzský indočínský piastr, který byl měděný.

 

Vedle dongu ve styku s cizinci se používá americký dolar a dnes  bez problému i EUR  Někde lze platit v dolarech, především v hotelech.

My máme představu z naší předlistopadové doby, že jako u nás, bude i ve Vietnamu hlad po tvrdé měně. Není tomu tak. I když je možné vyměnit peníze na ulici, často je kurs méně výhodný než v bance. Bankomaty, ATM, fungují ve všech městech, není problém vybírat peníze. Jako všude v Asii preferují spíše Visa, ale s MasterCard také není problém.

 

Phu Quoc 

Cestovky od roku 2023 zavedli charterové lety na Phu Quoc. Logicky je to levnější než poznávací zájezd po pevnině, ale stále velmi drahé. Je daleko lepší doletět na ostrov klidně „na blind“ a tam do hotelu. Nabídka výrazně převyšuje poptávku.  Stravování kdekoliv, je to daleko zajímavější, než být zavřen s plným servisem v jediném hotelu celou dobu. Na ostrově jste zavřeni a pokud třeba změníte v průběhu dovolené alespoň jednou ubytování, poznáte Vietnam alespoň trošlilinku. 

 

Pokud potřebujete pomoci, sehnat průvodce, poradit, napiště. Ale zdůrazňuji, nejsem cestovka, sám neprůvodcuji, jsem cestovatel jako vy. info@vietnamista.cz

 

 

 

Aktuální přednášky    

 

novinky, aktuality

2.8.2022 Život s duchy
25.7.2022 Poupata zázvoru
18.9.2021 Bambusová krysa
 
 

info@vietnamista.cz  / veškeré kontakty