Zadejte zde svůj mail a při změně dostanete informaci

 

Diskuze je na Facebooku, Do Vietnamu bez cestovky Připojte se. Pište dotazy. Publikujte zkušenosti.

VÍZA - průběžně aktualizováno, poslední info  1.6.2023

- POZOR nekupujte si letenky na cestu delší než jeden měsíc. 

V současné době získání turistického víza je možné pouze jako e-viza zde na jeden měsíc. Ambasádá vydává výhradně neturistická víza.  

 

- Podmínky pro vstup (Covid) 

Od 27.4.2022 je vše zrušeno. Žádná aplikace na telefonu už není nutná, žádná zdravotní  deklarace. Žádné formuláře, žádné dotazníky.

- Urgent visa - do 1- 4 hodin 

Info níže v textu 

---------------------------------------------------

Postup při zajišťování víza do Vietnamu

1) e-Visa od 15.3.2022 v provozu  Objednává se na oficiálních stránkách imigračního vietnamského úřadu

 ZD E  (jednovstupové jednoměsíční)

POZOR, kdyby při zadávání eviza to na vás požadovalo více než 25 USD, podívejte se na adresu na které jste, musíte být na https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/.  Některé firmy se umí  do systému nabourat a přesměrují k sobě (Typicky Evisa Express) Nejprve letenku, pak vízum.  Že vízum nedostanete se nestane, pokud nejste známý aktivista proti vládě ve Vietnamu. 
 
Je to jednoduché. Potřebujete pouze vaší fotografii a kopii první stránky pasu. 
 
Pokud vám KDOKOLIV, jakákoliv cestovka, nabízí zprostředkování víza nebo dokonce uvádí nižší cenu než 25 USD, je to vždy PŘÍPLATEK. Cestovka totiž také zajišťuje vízum na této stránce. Jiná neexistuje.  Systém zvacích dopisů z doby předkoronavirové neexistuje a neví se, zda bude vůbec zprovozněn. 
 
Při vyplňování žádosti ani při vstupu nepotřebujete mít zpáteční letenku.  Neboli jak pojedete z Vietnamu nikoho nezajímá. Stejně tak nepotřebujete dokládat finanční prostředky. 
 
Zkontrolujete si platnost pasu. Musí být platný min 30 dní po skončení platností víza. Zde příklad vyplnění formuláře.  Do kolonky nejprve jméno a pak příjmení, bez diakritiky. Místo pobytu, je úplně jedno co tam vyplníte. Místo vstupu ale dodržte. Místo výstupu sice na žádosti je, ale není podstatné. Na vízu pak není. Intended date of entry znamená datum od kdy bude vízum platné. Můžete pak přiletět do Vietnamu kdykoliv, v tento den nebo později. 
 
Zde můj vyplněný formulář. Fotka a pas měly velikost každá asi 140 kB . Stalo se že vízum nevystavili protože fotka byla příliš velká. Fotka bez brýlí !!! I v případně, že je máte na pasové fotografii.   
 
Elektronické vízum, instrukce ke stažení, dostanete  po podání za 4 pracovní dny, tzn. může v případně svátku, víkendu, to být i 7 dní. Přijde mail s odkazem, kde si vízum stáhnete. Můžete sledovat stav - po zadání dostanete instrukce. Obvykle zjistíte, že vízum je vyřízeno den před tím, než dostanete mail s výzvou ke stažení víza.  POZOR, někdy padá do spamu. Vytiskněte ho (!)  Pozor, chtějí ho vidět už v Praze, bez víza vás nepustí do letadla. Nechtěli pustit do letadla s vízem v telefonu. Ověřeno.
Nedá se na úřad v případně urgence dovolat. Je ale několik Vietnamců (např známá paní Mai Duong) https://www.facebook.com/maiduong.tran.7 nebo tel  + 84975727510, nebo viber,  kteří kontakty mají a někdy jsou schopni získat vízum za dvě hodiny.  Cena je ale velmi vysoká, okolo 150 -200 USD. Ověřeno. Závisí vždy na situaci, o peníze, ale nepřijdete, za tento kontakt se opravdu zaručuji.  Kdyby cokoliv, dostanete je zpět. Tato možnost se ale stále mění, někdy to možné je, jindy ne.  Druhá možnost je kontaktovat tuto firmu: Zajistili vízum do dvou hodin (11.2022) ale za částku 235 USD  https://www.vietnam-visa.com/super-urgent-visa-service/ také ověřeno.
 
 
2) Na ambasádě 

Velvyslanectví Vietnamu Plzeňská 214/2578, 150 00 Praha 5. vydává v současné době pouze neturistická víza a to i na delší dobu než jeden měsíc.

 

3) Se schvalovacím (zvacím)  dopisem. V současné době nefunkční, platilo před dobou koronavirovou, nevíme, zda tento systém bude opět zaveden.

Vízum se lepí do pasu až ve Vietnamu na letišti. Předem ale musíte mít  Approval letter, schvalovací dopis, (někdy chybně zvaný zvací dopis), který vystavuje Imigrační úřad v Hanoji a organizuí místní agentury. Ten se zajišťuje přes internet. Byl to nejvíce využívaný způsob. 

 

Počet dní:   V současné době e-Visa platí pouze 1 měsíc.

Vízum se vydává na 1 měsíc. Nikoli na počet dní. Tzn. pokud napíšete vstup např 3.11, platnost bude ve výsledku do 3.12. (Na formuláři se vám ale může ale objevit platnost jenom do 2.12.)  Pokud napíšete počátek 28.2. platnost bude do 28.3. 

 

Vícevstupové vízum, postup:

Protože se vícevstupové vízum nevydává, (nutné například pro výlet do Kambodže nebo Laosu), řeší se to takto:  Vyplníte žádost na dvě jednovstupová víza. Můžete na webu žádost zadat po sobě, druhou ihned po zadání prvního. Doba se může překrývat, tzn. mohou se lišit datem vstupu např. o 14 dní, tak jak plánujete návrat do Vietnamu. Web vygeneruje registrační čísla. První část bude shodná, druhá část je číslo pasu a dvojčíslí, které je rozdílné.  Dostane za 4 pracovní dny výzvu ke stažení dvou víz  Ověřeno !!! (11.2022) 

 

Až budete mít víza, je jedno kdy do Vietnamu vstoupíte a kdy ho opustíte. Musí to ale být v době platnosti víza. 

 

3 měsíční víza 

Zatím nejsou, ale blýská se na lepší časy.  V létě, na podzim 2023, snad budou. 27.3. probělo jednání jehož výsledkem je jednozančné doporučení vládě, která vydávání 3 měsíčních a vícevstupových víz povolí . Více zde 

 

Ceny:

 

1 měsíc jeden vstup  25 USD

3 měsíce jeden vstup 25 USD  (90 dní)  (nyní se nevydává)

1 měsíc více vstupů 50 USD    (nyní se nevydává)

3 měsíce více vstupů (90 dní)  (nyní se nevydává)

 

V Hanoji, v Saigonu 

 

Žádný vstupní dotazník se již nevyplňuje  Na letišti  jdete s vytištěným vízem a pasem rovnou k pasové kontrole.  U stánku v transitu Víza se už nezastavujete.  Vízum vám zkontrolují, dají do pasu razítko a let´s go.

 

Phu Quoc

Je normální vietnamské území, ale  ten, kdo přiletí pouze na ostrov (může přes  tranzitní letiště ve Vietnamu) nepotřebuje na 30 dní vísum.  

POZOR: Info únor/2023  Není možné si v době pobytu na ostrově zajistit eviza pak na pevninu do Vietnamu letět s vízem.

Sice se to někomu podařilo,  ale jsou konkértní případy kdy cestovatelé byli na letišti odmítnuti.

Aktuální informaci získáte na letišti nebo ve městě na imigračním úřadě.   Adresa: 02 April 30 street (đường 30/4), Duong Dong ward, Phu Quoc city (Phu Quoc Island) 

 

 

Hraniční přechody pro E-víza pro cizince 

Pár praktických zkušeností
- Turista neměl vízum, vyrobil si fake aby ho v Prze pustili do letadla. V Hanoji mu ho vydali po několika hodinách asi za 180 USD
- Turista letěl do Saigonu a hned přestupoval na let do Da Nangu. Na vízu měl místo příletu Da Nang. V Praze ho nepustili do letadla, neměl tam Saigon.
- Turista přiletěl na Phu Quoc (bez víza). V době pobytu si zažádal o vízum a normálně odletěl do Saigonu. Totéž udělal jiný turista a toho nepustili (stále se to mění) 
- Turista přetáhl dobu platnosti víza o jeden den. Zaplatil 60 USD. Údajně je pokuta za překročených 1-16 dní 2.000.000 VND.
- Turista na vízu zaměnil jméno a příjemní. V Praze ho nepustili. Jiného pustili. Ve Vietnamu nad tím mávli rukou. 
 
Pozn toto jsou sice skutečné příběhy ale vše může být vždy jinak. 

 

Pár reálných zkušeností
- Turista neměl vízum, vyrobil si fake aby ho v Praze pustili do letadla. V Hanoji mu ho vydali po několika hodinách asi za 180 USD
- Turista letěl do Saigonu a hned přestupoval na let do Da Nangu. Na vízu měl místo příletu Da Nang. V Praze ho nepustili do letadla, neměl tam Saigon.
- Turista přiletěl na Phu Quoc (bez víza). V době pobytu si zažádal o vízum a normálně odletěl do Saigonu. Totéž udělal jiný turista a toho nepustili (stále se to mění) 
- Turista přetáhl dobu platnosti víza o jeden den. Zaplatil 60 USD. Údajně je pokuta za překročených 1-16 dní 2.000.000 VND.
- Turista na vízu zaměnil jméno a příjemní. V Praze ho nepustili. Jiného pustili. Ve Vietnamu nad tím mávli rukou. 
- Nedodrželi jsme místo vstupu z Laosu do Vietnamu a přijeli jiným přechodem. Nebyl problém, platili jsme pouze malou pokutu
 
Pozn. toto jsou sice skutečné příběhy ale vše může být vždy jinak
 

 

 

 

 

 

 

 

PROSBA – červen 2023   

Web byl kompletně předělán. Pokud najdete chybu, nefungující odkaz, nejde vám rozkliknout obrázek či mapa, napište na info@vietnamista.cz. Stejně tak, pokud jste na webu něco nenašli nebo máte-li nějaké doporučení… 
Pomůžete ostatním i sobě. Děkuji vám! 
 

 

novinky, aktuality

2.8.2022 Život s duchy
25.7.2022 Poupata zázvoru
18.9.2021 Bambusová krysa
 
 

info@vietnamista.cz  / veškeré kontakty