Zadejte zde svůj mail a při změně dostanete informaci

 

Diskuze je na Facebooku, Do Vietnamu bez cestovky Připojte se. Pište dotazy. Publikujte zkušenosti.

 

- V současné době získání turistického víza je možné pouze jako e-viza na 30 nebo 90 dní. Na ambasádě výhradně neturistická víza. Platí pro české občany. Jak bez víza je na konci článku. 

- Podmínky pro vstup (Covid) 

Od 27.4.2022 je vše zrušeno. Žádná aplikace na telefonu už není nutná, žádná zdravotní  deklarace. Žádné formuláře, žádné dotazníky.

- Urgent visa - do 1- 4 hodin 

Info níže v textu 

---------------------------------------------------

Postup při zajišťování víza do Vietnamu

1) e-Visa od 15.3.2022 v provozu  Objednává se na oficiálních stránkách imigračního vietnamského úřadu

 ZD E  

 

 
POZOR, kdyby při zadávání eviza to na vás požadovalo více než 25 USD, (50 USD) podívejte se na adresu na které jste, musíte být na https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/.  Některé firmy se umí  do systému nabourat a přesměrují k sobě (Typicky Evisa Express) 
Nejprve letenku, pak vízum.  Že vízum nedostanete se nestane, pokud nejste známý aktivista proti vládě ve Vietnamu. Zažádejte o vízum IHNED po tom, co máte letenku. Můžete i rok předem. Stává se, že se na něj pak zapomene. 
 
Je to jednoduché. Potřebujete pouze vaší fotografii a kopii první stránky pasu. 
 
Pokud vám KDOKOLIV, jakákoliv cestovka, nabízí zprostředkování víza nebo dokonce uvádí nižší cenu než 25 USD, je to vždy PŘÍPLATEK. Cestovka totiž také zajišťuje vízum na této stránce. Jiná neexistuje.  Systém zvacích dopisů z doby předkoronavirové neexistuje a neví se, zda bude vůbec zprovozněn. 
 
Při vyplňování žádosti ani při vstupu nepotřebujete mít zpáteční letenku.  Neboli jak pojedete z Vietnamu nikoho nezajímá. Stejně tak nepotřebujete dokládat finanční prostředky. 
 
Zkontrolujete si platnost pasu. Musí být platný min 30 dní po skončení platností víza.   Pokud máte ve jménu, příjmení, diakritiku, nepsat.  Poznámka, že má být  zadání přesně jako v řádku dole  v pasu (ICAO line), je myšleno z hlediska diakritiky, nikoli pořadí. 
Pokud máte německé umlaut ä, ö, ü, nepřepisovat na ae, oe, ue, ale nechat pouze a, o, u. Podobně i v jiných jazycích. Ale pozor, pokud v pase dole v ICAO line máte napsáné ae, oe, ue, musíte do víza psát také  ae, oe, ue. Program to hlídá. Tak jak máte v pasu dole v ICAO line. 
 
Místo pobytu, je úplně jedno co tam vyplníte. Místo výstupu sice na žádosti je, ale není podstatné. Na vízu pak není. Intended date of entry znamená datum od kdy bude vízum platné. Můžete pak přiletět do Vietnamu kdykoliv, v tento den nebo později. 
 
Hraniční přechod, místo vstupu, uvádíte v žádosti, na vízu které dostanete, uvedený nyní už není (dříve byl). Ze zkušeností cestovatelů přijet jiným už dnes není problém.  
Elektronické vízum, instrukce ke stažení, dostanete  po podání za 4 pracovní dny, tzn. může v případně svátku, víkendu, to být i 7 dní. Přijde mail s odkazem, kde si vízum stáhnete. Můžete sledovat stav - po zadání dostanete instrukce. Obvykle zjistíte, že vízum je vyřízeno den před tím, než dostanete mail s výzvou ke stažení víza.  POZOR, někdy padá do spamu. Vytiskněte ho (!)  Pozor, chtějí ho vidět už v Praze, bez víza vás nepustí do letadla. Nechtěli pustit do letadla s vízem v telefonu. Ověřeno.
 

Urgentní vízum od 4 do 24 hod. 

Opět změna (10/23) Byla zrušena urgentní víza za příplatek ale opět jsou možné tzv. zvací dopisy. Zprostředkuje vám je cestovní agentura. Není to evízum ale potvrzení, že vízum jste dostali. Na základně tohoto dopisu vám vízum vlepí do pasu za standardní poplatek 25 USD na letišti. Tento dopis stojí okolo 100 USD. Je to hodně, ale vízum za tuto dobu je možné mít. O víkendech a svátcích ale déle.
Zprostředkovávají je některé cestovky, také Mai Duong viz kontakty ověřeno /news/cely-clanek/  Zašlete kopii pasu, od kdy do kdy ve Vietnamu a peníze.  WhatsApp, Viber Tel: +84 975 727 510 anglicky
 
 
Pozor, na fotografii jsou poměrně přísné nároky a řada žadatelů kvůli fotkce má problém.  Hlídá to software. Zde je předpis jak má fotka vypadat. 
 
Zde záměrně nechávám originální předpis. 
Your face must be straight looking at the camera
You don’t wear glasses (thin glasses are ok but it is best to remove them all), masks, or anything that covers a part of your face
Don’t let your hair cover your face, or even your ears
Your photo must not be too blurry
Your photo must not be too old or look so much different from the photo in your passport
Yoủ must not express any emotions that may change your face shape (don’t open your mouth, close your eyes,…)
Your photo must not be from a selfie
It is recommended that your photo has a contrast, single-colored background
It is recommended to save the photo as JPG file
 
2) Na ambasádě 

Velvyslanectví Vietnamu Plzeňská 214/2578, 150 00 Praha 5. vydává v současné době pouze neturistická víza a to i na delší dobu, i několik let. 

 

3) Se schvalovacím (zvacím)  dopisem. Platilo před dobou koronavirovou. Nyní se používá pouze pro urgentní víza.

Vízum se lepí do pasu až ve Vietnamu na letišti. Předem ale musíte mít  Approval letter, schvalovací dopis, (někdy chybně zvaný zvací dopis), který vystavuje Imigrační úřad v Hanoji a organizuí místní agentury. Ten se zajišťuje přes internet. Byl to nejvíce využívaný způsob. 

 

Počet dní:   V současné době e-Visa platí na 30 nebo 90 dní.

 

Až budete mít víza, je jedno kdy do Vietnamu vstoupíte a kdy ho opustíte. Musí to ale být v době platnosti víza. 

 

Ceny:  pokud vám kdokoliv bude nabízet za více, je to zprostředkovatel, který ale zajišťžuje viza na stejných stránkách, kde můžete si vízum zajistit vy sami, viz výše

 

1 měsíc jeden vstup  25 USD  (30 dní)

3 měsíce jeden vstup 25 USD  (90 dní)  

3 měsíce vícevstupové  50 USD  (90 dní) 

 

V Hanoji, v Saigonu 

 

Žádný vstupní dotazník se již nevyplňuje  Na letišti  jdete s vytištěným vízem a pasem rovnou k pasové kontrole.  U stánku v transitu Víza se už nezastavujete.  Vízum vám zkontrolují, dají do pasu razítko a let´s go.

 

Phu Quoc

Je normální vietnamské území, ale  ten, kdo přiletí pouze na ostrov (může přes  tranzitní letiště ve Vietnamu) nepotřebuje na 30 dní vísum.  

POZOR: Info únor/2023  Není možné si v době pobytu na ostrově zajistit eviza pak na pevninu do Vietnamu letět s vízem.

Sice se to někomu podařilo,  ale jsou konkértní případy kdy cestovatelé byli na letišti odmítnuti.

Aktuální informaci získáte na letišti nebo ve městě na imigračním úřadě.   Adresa: 02 April 30 street (đường 30/4), Duong Dong ward, Phu Quoc city (Phu Quoc Island) 

 

Ten kdo má vízum, z pevniny se přeplaví nebo přeletí na ostrov a zase zpět, tomu stačí jednovstupové vízum, protože Phu Quoc je normální vietnamské území. 

 

Překročení platnosti víza

Je to samozřejmně porušení ale zatím (10/23) bez větších problémů. Stojí to pouze peníze. Zaplatíte a normálně odletíte bez trestu. Je to ale dosavadní zkušenost, vše může být vždy jinak. 

 

 

 

Hraniční přechody pro E-víza pro cizince 

Pár praktických zkušeností
- Turista neměl vízum, vyrobil si fake aby ho v Prze pustili do letadla. V Hanoji mu ho vydali po několika hodinách asi za 180 USD
- Turista letěl do Saigonu a hned přestupoval na let do Da Nangu. Na vízu měl místo příletu Da Nang. V Praze ho nepustili do letadla, neměl tam Saigon.
- Turista přiletěl na Phu Quoc (bez víza). V době pobytu si zažádal o vízum a normálně odletěl do Saigonu. Totéž udělal jiný turista a toho nepustili (stále se to mění) 
- Turista přetáhl dobu platnosti víza o jeden den. Zaplatil 60 USD. Údajně je pokuta za překročených 1-16 dní 2.000.000 VND.
- Turista na vízu zaměnil jméno a příjemní. V Praze ho nepustili. Jiného pustili. Ve Vietnamu nad tím mávli rukou. 
 
Pozn toto jsou sice skutečné příběhy ale vše může být vždy jinak. 
 
Bez víza do 45  dní pro Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Velká Británie, Irsko, Rusko, Japonsko, Korea, Dánsko, Švédsko Norsko, Finsko a Bělorusko.
 

 

Pár reálných zkušeností
- Turista neměl vízum, vyrobil si fake aby ho v Praze pustili do letadla. V Hanoji mu ho vydali po několika hodinách asi za 180 USD
- Turista přiletěl na Phu Quoc (bez víza). V době pobytu si zažádal o vízum a normálně odletěl do Saigonu. Totéž udělal jiný turista a toho nepustili (stále se to mění) 
- Turista přetáhl dobu platnosti víza o jeden den. Zaplatil 60 USD. Údajně je pokuta za překročených 1-16 dní 2.000.000 VND.
- Turista na vízu zaměnil jméno a příjemní. V Praze ho nepustili. Jiného pustili. Ve Vietnamu nad tím mávají rukou. Stává se často.
- Nedodrželi jsme místo vstupu z Laosu do Vietnamu a přijeli jiným přechodem. Nebyl problém, platili jsme pouze malou pokutu
- Přetáhl víza  o 14 dní, letiště Saigon. Pokuta 2.000.000 VND. Srpen 23
nyní už na vízu místo vstupu není 
 
Pozn. toto jsou sice skutečné příběhy ale vše může být vždy jinak
 

 

 

 

 

 

 

 

Aktuální přednášky    

 

novinky, aktuality

2.8.2022 Život s duchy
25.7.2022 Poupata zázvoru
18.9.2021 Bambusová krysa
 
 

info@vietnamista.cz  / veškeré kontakty