Koronavirus - akutální informace zde a i na Facebooku, Do Vietnamu bez cestovky - diskuze. Připojte se. Pište dotazy.

Stále je pozastaveno vydávání víz. Na ambasádě získáte mimořádná, v žádném případě ne turistická

poslední aktualizace 4.12.2021

na Facebooku, Do Vietnamu bez cestovky - diskuze. Připojte se. Pište dotazy.

 

 

Postup při zajišťování víza do Vietnamu, 3 způsoby zajištění víza 

 

1) Na ambasádě 

Velvyslanectví Vietnamu Plzeňská 214/2578, 150 00 Praha 5. Cena od 2000 Kč. Nejméně využívaná možnost.  Všechy typy víz.

Výhoda: Na letišti se už vůbec nemustí čekat. Ale vzhledem k tomu  že na zavazadla se čeká déle, neušetříte ani minutu. 

Nevýhody: Výrazně nejdražší.

 

2) Se schvalovacím dopisem. Vízum se lepí do pasu až ve Vietnamu na letišti. Předem ale musíte mít  Approval letter, schvalovací dopis, (někdy chybně zvaný zvací dopis), který vystavuje Imigrační úřad v Hanoji. Ten se zajišťuje přes internet. Nejvíce využívaný způsob. Všechny typy turistických víz.

Výhody: Spolehlivá metoda, rychlejší než e-Visa, vízum se lepí a platí až na letišti, výrazně levnější než na ambasádě. Jednoměsíční jednovstupové  pouze 25 USD. Země se dá opustit na libovolném přechodu, zvlášť důležité při navazujících cestách do Kambodže a Laosu.

Nevýhoda: Je dražší  o 230 Kč  proti e-Visa, možnost vstupu pouze letecky na letiště v Hanoji, Dananagu a Saigonu. 

 

3) e-Visa Stále jako zkušební provoz od února zatím na omezenou dobu. Objednává se na stránkách imigračního vietnamského úřadu  https://www.immigration.gov.vn/

Výhoda: Levnější o 230 Kč proti Approval letter. Jednoměsíční jednovstupové  pouze 25 USD.

Nevýhody: Pouze pro jednoměsíční jednovstupové turistické vízum. Vydání trvá delší dobu než Approval letter (asi 5 dní). Ale hlavně, vízum se vůbec nelepí do pasu, pouze do pasu dostanete razítko, na které se musí čekat stejně jako na  nalepení víza na letišti.  V některých oblastech stále policie raději vidí vlepené vízum, e-Visu nerozumí. Stejně tak chtějí vidět vlepené vizum některé půjčovny motorek. Vlepené vízum je dobré i pro  povolení v oblastech u hranic, HaGiang apod.  Pokud chcete cestovat dále do Laosu a Kambodže, pozor, nemůžete opustit Vietnam na každém přechodu, ale pouze na přechodu  povoleném s e-Visa. S vlepeným vízem můžete přes každý přechod.  Očekávám, že tento systém brzy nahradí Approval letter. Zatím však dávám přednost Approval letter. 

 

V současné době doporučuji využít osvědčený spolehlivý systém a Approval letter. 

 

Jak zajistit Approval letter, schvalovací dopis: (někdy chybně nazývaný zvací dopis)

 

Kdo ho vydává:

Vydává ho Imigrační úřad Vietnamského ministerstva vnitra v Hanoi - Vietnam Immigration Department Office in Hanoi

Kde o něj zažádat:

Approval letter nevydává Imigrační úřad přímo cestovatelům, ale výhradně vietnamským cestovním kancelářím a průvodcům s mezinárodní licencí  a smluvním partnerům. Od 1.7.2015 také přímo přes tento web. 

 

Počet dní:

Vízum se vydává se 1 měsíc nebo na 3 měsíce. Nikoli na počet dní (informace, že měsíc je 28 dní a 3 měsíce jsou 80 dní, je mylná). Do víza, co vám vlepí do pasu  (např. jednoměsíční vízum),  vám napíší datum následujícího měsíce minus jeden den. 

 

Zde se podívejte jak se počítají dni, na kolik přesně dní dostanete vízum 

 

Postup při žádosti o vízum do Vietnamu  

Krok 1

Nevyplňujte. Vydávání víz je do odvolání zastaveno 

 

Vyplníte  forulář ZDE (Je nyní zablokováno do doby, než se bude opět povoleno vydávání turistických víz)  Je odeslán rovnou do Vietnamu. Zkontrolujte si, že pas má platnost 6 měsíců ode dne vstupu.  

Krok 2

Obratem dostanete mail  s bankovními informacemi (platba na český účet převodem, např. 230 Kč jeden vstup jeden měsíc) a pro kontrolu vámi vyplněný formulář

Krok 3

Zaplatíte převodem

Krok 4

Do 2 (3) pracovních dní dostanete Approval letter (Schvalovací dopis, někdy chybně nazývaný zvací dopis v pdf formátu) 

Krok 5

Na letišti v Hanoji  nebo Danangu nebo Saigonu  dopis předložíte u okénka Visa

 

S pasem a dvěmi fotografiemi a vyplněným formulářem níže, u přepážky zaplatíte 25 USD v hotovosti (jeden vstup, jeden měsíc), vízum vám vlepí do pasu a hotovo. Mají číslo vašeho Approval letteru, tzn. není problém, že to je pdf, kopie, nemůže být falešný. Fotografie jsou oficiálně předepsány 6 x 4 cm nebo 2" x 2" (5 x 5 cm) Ale bez problémů mi mnohokrát vzali i pasové 3,5 x 4,5 cm.  Fotolab dělá i 6 x 4,5 , 5 x 5 a 3,5 x 3,5.  Já dnes jezdím  s fotkami 5x5. Kdo zapomene, udělají fotku na místě, tuším za 5 USD.

 

 

Ceny za Approval letter (Schvalovací dopis) + pro informaci ceny za vlastní vísum v USD přímo na letišti

 

1 měsíc jeden vstup 230,-- Kč + 25 USD

3 měsíce jeden vstup 535,-- Kč + 25 USD  (90 dní) 

1 měsíc více vstupů 350,-- Kč + 50 USD   

3 měsíce více vstupů 735,-- Kč + 50 USD (90 dní) 

 

SLOVENSKO  Při platbě ze zahraničí veškeré bakovní poplatky spojené se zahraniční platbou hradí plátce. Je nutné zaškrtnout políčko OUR

 

Zvlášť pro skupiny, cestovky: Formulář je pro max 10 lidí. Můžete také data, bez ohledu na počet lidí (i menší), poslat emailem jako seznam. 

 

A na závěr vychytávka Na letišti u okénka Visa  budete muset vyplnit formulář. Ten dostanete přímo tam.

 

 

A protože se k okénku na letišti, kde se lepí visa do pasu a případně vyřizují e-Visa,  nahrnou všichni cizinci, vyplňte si tento formulář předem už v letadle a budete první. Jen doufejte, že si tuto radu nepřečetli všichni, co s vámi letí. Stejně budete ještě čekat výrazně déle na zavazadla, vyřizování víz v Hanoi i Saigonu je dnes velmi rychlé.  Formulář ke stažení:

 

 

 

 

K vyplnění vstupního dotazníku. Pokud se ptáte, co vyplnit do kolonky ubytování, residential address, klidně napiště travelling nebo jenom slovo hotel. Je to cár papíru, nikdo to nečte, dokonce si někdy dotazník ani nevezmou. 

 

Šťastnou cestu!

 

Pozor na e-Visa při cestách z Vietnamu do Laosu a Kambodže. Počet přechodů je omezen. Doporučuji proto Approval letter. 

 

pro informaci, seznam hraničních přechodů pro E-Visa

 

V případě že potřebujete urgentně vízum (cca během 4 hodin)  Vyplňte formulář a pošlete email s informacemi, co jsou ve formuláři, ještě na maiduong1988@gmail.com, se žádostí o urgentní vyřízení, anglicky,  a počkejte na zpávu (doba závisí, zda není svátk),  případně použijte viber nebo whatsap Tel: +84 975 727 510 

 

 

 

 

 

Schvalovací dopis na víza do Vietnamu

Některé otázky a odpovědi

Na kolik dní platí tříměsíční vízum  Vízum platí na měsíc nebo tři měsíce, nikoliv přesný počet dní. Tzn. tříměsíční vízum přijedete 6.8.2016, musíte odjed nejpozději 5.11.2016. Informace o počtu dní (28 nebo 80) některé starší weby stále uvádějí.

Nemůže být dopis falešný? Čistě teoreticky může, ale nemělo by to nejmenší smysl. Dopis se zasílá až po zaplacení. Kdyby chtěla agentura “ukrást” peníze, tak by raději neposlala nic. Z falešného dopisu by naopak měla jenom problém a rychle by skončila.

Slyšel jsem, že vás do letadla nepustí se zvacím  dopisem, ale musí být vízum? Ano také 

  

jsem to slyšel. Nikdy jsem však nedopátral, odkud tato informace přišla, nikdy jsem neslyšel o konkrétním případě. Approval letter (zvací, schvalovací dopis) je standardní systém víz do Vietnamu všude a vždy akceptovaný. Byla to fáma, která se stále šíří. 

Potřebuji na ostrov Phu Quoc také schvalovací dopis? Nepotřbujete, tam je zvláštní status bez víza. Ale musíte letět přímo na ostrov ze zahraničí.

Jak je to s přestupem v Saigonu na vnitrostátní let na ostrov PhuQuoc bez víza? Domestic Airport je hned vedle International Airport. Jde se z budovy ven, přestup není v tranzitním prostoru. Při přestupu na domestic Airport v Saigonu, ze kterého se letá na ostrov, dostanete do pasu razítko "only PhuQuoc" a nálepku TRANSIT a doprovod. Není to standarní postup, ale je běžný. Protože oficiálně se píše, bez víza pouze při přímém letu na PhuQuoc ze zahraičí. Osobně doporučuji víza mít a ze Saigonu si udělat alespoň dvoudenní výlet do delty na plovoucí trh.  

Musím mít dopis vytištěný už v Praze? Ano musíte, obvykle ho chtějí vidět při odbavení na letišti

Stačí černobíle vytištěný? Ano stačí

Dostal jsem dopis a na něm je spoustu dalších jmen jiných cestovatelů i z ostatních států? To je normální, dostanete dopis, kde jsou uvedena všechna jména žadatelů daný den u agentury. Hlavně si zkontrolujte, aby tam bylo vaše jméno, číslo pasu a správné časové údaje.

Zaplatil jsem za dopis, to musím ve Vietnamu znovu platit? Ano musíte. Nejprve platíte za zajištění schvalovacího dopisu, který potřebujete, abyste dostal ve Vietnamu vízum. Na letišti platíte za vlastní vízum v USD v hotovosti.  

Máme zvací dopis na vícevstupové vízum. Z Vietnamu odjedeme do Kambodže po zemi po zemi se i do Vietnamu vrátíme. Ne letecky. Není problém? Ne, není. Při příletu do Vietnamu vám vízum vlepí do pasu a když máte vícevstupové, pak už se můžete do Vietnamu vracet, jak chcete. Jde o to, že na pozemních přechodech se víza do pasu nelepí. Pouze na letišti nebo ambasádě.

Mohu přiletět později, než jsem uvedl dobu příletu do žádosti? Ano můžete. Vízum vám vlepí do pasu na letišti od doby skutečného příletu do doby 1 měsíc (3 měsíce) od data platnosti. Jestliže například přiletíte o týden později, můžete zůstat max 3 týdny. 

 

Chci koupit letenku dříve, než budu žádat o vízum. Ještě nevím, na kdy nějakou levnou seženu. Co když pak nedostanu vízum? Vízum dostanete, nebojte se. Pokud ovšem nejste z důvodu nějakých protivietnamských aktivit na indexu.

 

Jedu s kamarádem. Je nám 17 let, Můžeme jet sami? Ano můžete. Doprovod je nutný pod 14 let. Předpokladem vlastní pas a normálně zažádat o schvalovací dopis. 

 

Jak dlouho předem si mohu zažádat o víza? (approval letter)

Až 12 měsíců předem 

 

Letím do Hanoje a pak dále do Hue. Kde mi dají vízum? Dají vám ho v Hanoji, pak musíte přejít na Domestic Airport. Podobně při letu přes Saigon. V Hanoji jezdí mezi letišti malé elektromobily, v Saigonu je vintrostátní letiště hned vedle. 

 
Letím přes Čínu, kde mám 22 hodin času. Dostanu se bez čínského víza do města? Informace je zde:  https://www.travelchinaguide.com/embassy/visa/free-72hour/ Neboli vízum by jste měli mít už v pase. Nicméně praktická zkušenost z ledna ledna 2017 je, že normálně na zvací dopis pustili v Šanghaji do města, během 10 min dostali razítko do pasu a mohli jít. 

 

Formulár, ktorý treba odovzdať hned po prílete na letisku. Niektoré veci sú mi trochu nejasné... v bode 11. - je treba vypísať členov rodiny - surodencov, rodičov alebo to platí len pre manželov a deti??? Je nutné vypísať aj adresu kde budeme bývať po príchode do Vietnamu? Atd.Vůbec si s tím nelamte hlavu. Tento dokument nikdo nečte. V podstatě je nezajímá. Proškrtněte, žádní příbuzní, ubytování napište jenom hotel. Jednou jedinkrát chtěl vědět jaký, tak jsem dopsal hotel Hilton Hanoj. A byl spokojený. 

Nejsem v ČR, letím z Austrálie, kde studuji. Jak s dopisem? Úplně stejně jako byste letěl(a) z Čech. Tzn. o něj normáně zažádáte přes web. Není podstatné současné místo pobytu. Pouze je potřeba abyste letěl(a). Pro toho, kdo bydlí v Číně, platí totéž. Je třeba letět. Při pozemní cestě se musí na ambasádu. 

Letíme z Vietnamu na ostrov Phu Quoc a vracíme se zpět do Vietnamu,  kde ještě nějakou dobu zůstaneme. Potřebujeme více vstupové vízum? Ne, nepotřebujete. Phu Quoc je zcela normální vietnamské území pouze s výjimkou: kdo cestuje jenom na ostrov Phu Quoc, nepotřebuje vízum. 

Dostala jsem approval letter, ale pouze stránku,  kde je moje jméno. Chybí ostatní stránky, včetně první. Nevadí, někdy se to tako posílá, na letišti ve Vietnamu není problém.

Pokud máte další otázky, neváhejte napsat:  info@vietnamista.cz 

PROSBA – prosinec 2021   

Web byl kompletně předělán. Pokud najdete chybu, nefungující odkaz, nejde vám rozkliknout obrázek či mapa, napište na info@vietnamista.cz. Stejně tak, pokud jste na webu něco nenašli nebo máte-li nějaké doporučení… 
Pomůžete ostatním i sobě. Děkuji vám! 
 

 

novinky, aktuality

18.9.2021 Bambusová krysa
 
 

info@vietnamista.cz  / veškeré kontakty