Průvodce ve Vietnamu - ano či ne? 

 Víte, co veze?                                          Nevíte, proč má ten flek? 

                                 Skořici        Bolela ji hlava, uvařila bylinky a naplnila volský roh, který si přiložila na čelo 

To se se od delegáta české cestovky nedozvíte.  

Velmi často se setkávám s názorem: Průvodce je zcela zbytečný, projeli jsme Barmu, Vietnam, Laos… zcela sami, jsou to vyhozené peníze! A dokonce jsem byl pozván do domu domorodcem, s translátorem nebyl problém... průvodce je blbost.  
 
Ano, pokud hlavním cílem je navštívit danou zemi bez větších požadavků a navíc co nejlevněji, je průvodce skutečně zbytečný. Základní mapy s hlavními silnicemi existují, hotely jsou, na co průvodce. A navíc, dnes máme Agoda, GPS, translator... Při cestě od města k městu nemáme nejmenší problém najít dopravu a ubytování. 
 
Ale dobrý průvodce, ideálně kamarád, je vynikající i v Paříži nebo v Praze, natož v zemi jako je Vietnam. Kdo řekne, že místňák je blbost, není Cestovatel, ale Koukal.  
 
 
Dobrý průvodce v Asii posune zážitek výrazně výše. Je to země tak kulturně rozdílná, máme tisíce otázek a průvodce nám je může odpovědět. A pokud víme, na co se díváme, je zážitek znásoben. Průvodce nám pomůže dostat se do míst, kam bychom sami neměli šanci, pomůže nám proniknout do příbytků, vidět Vietnam „zevnitř“. Zavede nás na místa, která bychom sami minuli, pomůže nám se odchýlit z hlavních cest. Ve Vietnamu se těžko domluvíme, v neturistických oblastech už vůbec. A i kdybychom se domluvili, nikdo nám neporadí kam, místní lidé nevědí, nezajímá je to, běžně necestují, nemají život rozdělený na práci a dovolenou jako my. 
 
Jasně, někdy nemusí být důvodem cestování bez průvodce jenom ušetřené peníze. Někdy prostě chceme být sami, není prioritní hodně vidět, hodně se dozvědět, ale také překonat sám sebe, dokázat něco sám. Přestože já vždy preferuji cestovat s místňákem, někdy jsem rád i sám…
 
Proto doporučuji cestovat sami, ale tu a tam si průvodce najmout. V roce 2017 jsem navštívil menšinu Akha v Laosu. Narazil na super místňáka, bez něj bych neměl šanci vidět a zažít desetinu. Dostal jsem se s jeho pomocí i do škol. 
 
Ale průvodce musí být Vietnamec - bez toho nedává smysl. Musí to být člověk, který zná nejenom místní kulturu, ale i geografii. Pokud Čech, tak tam musí žít skutečně hodně dlouho, dokonale znát jazyk a kulturu. Řada lidí se mne ptá, zda bych jim dělal průvodce ve Vietnamu. Nejenom že nechci, ale hlavně, nemohu být průvodce. Znám zlomek toho, co místní lidé.  Ideální je, když průvodce na severu zná i některé jazyky menšin, někdy nestačí ani vietnamština. 
 
Můj názor je jednoznačný: dobrý průvodce je obrovská výhra. Při jízdě na skútru v horách navíc vyřeší případný problém, nejenom píchlou gumu, což potká velké procento cestovatelů. Ví, kde je ubytování a tak můžeme přijet do cíle pozdě večer. Vezme nás do příbytků. Ukáže zajímavosti, které na netu nejsou.  Na to, aby vám zajistil ubytování a dopravu, průvodce skutečně nepotřebujete. 
 
Kolik služby průvodců stojí? 
Ceny se nedají generalizovat. Hmongskou slečnu nebo mladíka, které odchytnete někde u Sapy, si můžete najmout za 10-30 USD. Ale kvalitní průvodce, který s vámi pojede na sever, vás bude stát i s motorkou 60-100 USD na den. Je to pro něj v každém případě riziko. Ale pokud jste čtyři, není to drahé. Dojmy a zážitky se vám znásobí. 
 
Průvodci ve Vietnamu se dělí na tyto skupiny
- Lokální, často mladé ženy, které se naučily od turistů anglicky. Obvykle se na den dva vydávají s turisty pěšky nebo na lodičce. Pokud je to kluk, i na skútru. Znají svoje nejbližší okolí. Jsou nejlevnější. Typicky Sapa MaiChau, Ninh Binh.
 
- Průvodci, kteří jedou se skupinou na delší dobu, obvykle v autě. Průvodce skoro nikdy není současně řidič. Skoro žádný řidič neumí anglicky a skoro žádný průvodce neumí točit kolem. Samozřejmě preferují bohatší klienty, skupiny.
 
- Průvodci na skútru. Obvykle pouze na 1-4 dny. Zde je nutné si uvědomit, že je to pro ně náročnější než auto. Proto nejsou levnější, spíš naopak. S průvodcem platíte obvykle i jeho ubytování a motorku. Dále je nutné vzít v potaz, že průvodce na motorce či skútru podstupuje výrazně větší riziko s ohledem na nezkušené cestovatele než průvodce, který si sedí s 10ti turisty pohodlně v autě.
 
- Průvodce v neturistických oblastech je nejdražší. Není to jenom minimální konkurencí, ale má méně klientů, hůře se shánějí, nejsou to vyzkoušené spolehlivé trasy a ubytování, tj. musí být nejznalejší, nejzkušenější. I oni si někdy na konkrétních místech dohodnou ještě  skutečně místňáka, který ale mluví už jenom vietnamsky nebo třeba hmongsky. 
 
- Místním autobusem nebo na kole s vámi  průvodce nikdy nepojede. Mimo lokálních třeba v Sapě  to jsou lidé gramotní, preferují skupinku autem než dva chudé studenty. Bohužel, ale tak to je. 
 
Tak kde je najdu? 
Když jsem jel před 10ti lety do Vietnamu prvně, tak jsem si naivně představoval, že to bude jednoduché. Žije zde spousta Vietnamců, každý má příbuzné, někoho mně doporučí a je vymalováno. Dokonce třeba bude umět česky. Víc jsem se snad mýlit nemohl.
Předně, minimum Vietnamců mluví anglicky. Ještě větší problém je, že mají minimální povědomí o geografii. Neumí cestovat pro zábavu. U nás jsou průvodci sami cestovatelé. Ve Vietnamu zaměstnanec cestovky v Hanoji má problém najít na mapě Saigon. 
 
Průvodce seženete v hotelích a v cestovkách. V některých oblastech vás přepadnou už na autobusových nádražích. Nejlepší je ale samozřejmě na doporučení známých. Navíc neplatíte zbytečně zprostředkovatele, hotely a cestovky z toho nemají provizi. Nejlepší je ten, na koho máte reference nebo se na něj můžete zeptat. Dobrý Facebook, Do Vietnamu bez cestovky.  Při mém cestování jsem jich také dost poznal, na ověřené kontakt rád dám. Hlavně se vyhýbat cestovkám. Mají už svoje zavedené komeční výlety na profláklá místa. 
 
Průvodce zadarmo 
Ano, je to možné v Hanoji. V Saigonu již méně.  V centru, nejčastěji na ulici Hang Khay mezi jezerem a operou můžete potkat dívky, které vás oslovují s cílem cvičit angličtinu. Jde se s nimi domluvit. Vy je budete cvičit a ony vás provedou Hanojí. Pokud budete dva švarní junáci, máte šance největší. 
 
Kde ve Vietnamu je průvodce nejvíc potřeba? Primárně je důležitější na severu než a jihu.  V neturistických oblastech bez průvodce minete nejzajímavější místa, ale i akce, oslavy, trhy apod.  Informace, co na netu nenajdete.
A hlavně to co je na internetu, je nejprofláklejší, nejznámější.
 
Zde příklad výletu k vodopádu. Zkuste schválně najít na internetu, jak se k němu dostanete. 
 

 

 

Aktuální přednášky    

 

novinky, aktuality

2.8.2022 Život s duchy
25.7.2022 Poupata zázvoru
18.9.2021 Bambusová krysa
 
 

info@vietnamista.cz  / veškeré kontakty