Dochvilnost
Platí jako ve všech jižních státech. tzn "maňaňa". Také mají daleko méně infarktů.
Platí jako ve všech jižních státech. tzn "maňaňa". Také mají daleko méně infarktů.
Toto souvislí s individualizmem. My nemáme rádi, když jsme řízeni. Jsme sami sebou, nechceme být součástí řízené skupiny. .
Asiaté, především dívky se úzkostlivě chrání přes sluncem. Čím bělejší je nejenom hezčí ale i společensky výše. Zato naše dívky se rádi opékají na slunci.
My ve stáří zůstáváme sami, Asiaté zůstávají obklopeni příbuznými, rodinou.
Rozdíl ve velikosti "šéfů" je veliký. Proto také v Asii mohou poměrně dobře fungovat ne zcela svobodné politické systémy. Čína i Vietnam jsou kapitalistické státy řízené jednou politickou stranou, komunistickou. A nevadí to.
Toto opět souvisí s individaualizmem. Nám okolí vadí, Asiat je jeho součástí. Proto mu nebude vadit okolní ruch, který vlastně není okolní ale také jeho.
Obrázek je dost výmluvný. První co Vietnamec nejprve hledá a to kdykoliv a kdekoliv, jak se vyhnout problému. Jde do autoškoly a první co zjišťuje, jak dostat řidičský průkaz aniž by něco uměl, aniž by skládal zkoušky.
Také velice typický rozdíl. Platí vždy a všude.
Toto je jediná vlastnost, která neplatí v Asii plošně. Neplatí toto ve státech jako například Japonsko nebo Hongkong.
V Asii platí, proč to dělat jednoduše když to jde složitě. Nic nevyřídíte rychle, bez problémů. Na otázku, zda máte hlad nikdy Asiat neodpoví jedním slovem ano nebo ne. Vždy to musí být alespoň jedna dlouhá věta doplnění proč nemáte nebo máte hlad. A u obchodních jednání je to daleko horší.
I když Evropané také dnes tahají fotoaparáty, chtějí vše hlavně vidět na vlastní oči. Asiatovi stačí obrázek. A přímo si libují v obrázcích, kde jsou oni sami. Selfies určitě vymysleli Asiaté.
Propojení vztahů - tento obrázek nepotřebuje žádné vysvětlení.
Nejenom že vaří již od rána a to většinou rýži, ale hlavně tráví vařením velkou část dne. My často dobu vaření považujeme za ztrátu času.
Obrázek mrtvých chycených ptáčků na stromě je typický (Chytají se na lep) Asiat vidí v ptáčkovi jídlo, my přírodu. A tak to platí nejenom o ptáčcích. Říká se, že Číňan jí vše co má čtyři nohy mimo stolu a židle, co má křídla vyjma letadel a co plave ve vodě vyjma ponorek.
Nikdy nehodnoťte podle výrazu Asiata. Po skončení pro vás zcela jasného jednání, kdy se Asiat usmívá a vy si myslíte, "že je ruka v rukávu" a vše je dohodnuto, druhý den zjistíte, že to je zcela jinak. Není to nic špatného, prostě z jejich výrazu, úsměvu nic nevyčtete.
Aisat vůbec neřeší a nezná pojem pěkné a špatné počasí.
Vietnamci také ctí zásadu, „dej nám prut na chytání ryb a ne ryby“ . Mne se toto motto velice líbí. Sami ruce nenatahují, jsou ale vděčni, když jim pomůžeme. Je to země, která byla 20 let ve válce. Je jedno z jakých důvodů a za jakými cíli. Ano, ve Vietnamu se nesetkáte s tragedií jako v Africe, Kambodži, Bangladéši.... Ale je to země stále velice chudá. Známe je dobře z Česka a líní určitě nejsou. (Na rozdíl od jiných etnik) Setkali jste se s Vietnamcem na Úřadu práce?
Pokud vy sami trochu pomůžete i malou podporou, budete se až stydět, jak Vám budou vděční. Ale zase se jim přiblížíte. Můžete pak navštívit školy, poznat jejich život daleko lépe. Pomozte školám, dejte jim prut.
info@vietnamista.cz / veškeré kontakty