Nežli začnete plánovat cestu do Asie

      Realita                versus               katalog cestovky 

 

Obvykle chceme někam, kde nejsou turisté, ale sami tím turistou jsme. Nebudu zde polemizovat co je správné, ale je potřeba abychom předem věděli do čeho jdeme. Před orlojem v Praze, před Eiffelovkou v Paříži, narazíme na stovky, tisíce turistů a tam to chápeme a tolik to nevadí.   Ale vždy si musíme zachovávat především respekt a úctu k místním. 

 

Velice dobře to mohu demonstrovat na těchto snímcích, které cestovky neukazují. Návštěva kláštera v Mandalay v Barmě.  Na internetu jsem se dočetl: V Mandalay doporučujeme navštívit největší barmský klášter, kde žije přes 500 mnichů s možností se bezprostředně seznámit s jejich životem, být přítomen jejich modliteb, vidět jak bydlí. Vedle reklamy byla fotografie barmského mnicha.

Přijel jsem na místo, tam již stojí desítky autobusů, stovky turistů utvořily kordon mezi kterými procházeli mniši k obědu. Někteří jim strkali objektivy skoro až do misek, v tom mimochodem vynikají Korejci a Japonci. A toto cestovky nabízejí za 60.000 Kč. Takto jsem ale dopadl i jako individuální turista. Samozřejmě by měl být přítup do kláštera veřejnosti omezen, ale je to problém. Barma peníze od turistů potřebuje. 

 

Všechny cestovky, české, zahraniční, v různých kombinacích nabízejí stejná místa, stejné cesty. Ve Vietnamu je to HaLong. Sapa, HoiAn,... V Barmě Mandalay, Inle Lake, Bagan,... Nejhorší je to v Kambodži, kde za přehledem míst už ani nepíši tečky. Jsou totiž jenom tři. Sihanoukville, SiemReap a PhnomPenh.

I individální cestovatelé jezdí na místa cestovek 

Ale proč individuálí cestovatelé nevyužijí té fantastické příležitosti, jakou mají? Je to někdy těžké, ale jde to. Musíme si ale uvědomit, že se nesmíme moc řídit doporučeními na webech na zajímavá místa, že tam je doprava složitější a nejsou tam turistické hotely přes booking. 

 

Hezký případ je výstup na nejvyšší horu Indočíny Fansipan nebo Bornea Kota Kinabalu. Jsou tam fronty turistů, platí se dokonce za vstup na kopec horentní částky. Ale zkuste vylézt na kopec vedle. Je někdy obtížné zjistit i jenom jak se jmenuje. Natož získat mapu, informace.

 

Nemusíme vidět vždy největší klášter. Největší jeskyně. Buďte si jistí, že z přespání v horách ve vesnici budete mít větší zážitek, nežli stát v davu turistů a fotografovat si největší jeskyně Vietnamu s množstvím světel ničící dojem ze skutečné přírodní krásy.

 

Příklady trochu jiných cest jako cestovek

 

STAŇTE SE FANOUŠKEM CESTOVÁNÍ BEZ CESTOVKY NA FACEBOOKU 

STAŇTE SE FANOUŠKEM CESTOVÁNÍ BEZ CESTOVKY NA FACEBOOKU 

Aktuální přednášky    

 

novinky, aktuality

2.8.2022 Život s duchy
25.7.2022 Poupata zázvoru
18.9.2021 Bambusová krysa
 
 

info@vietnamista.cz  / veškeré kontakty