Doprava z letiště v Hanoji a Sagionu  

Hanoj

Autobus

Z letiště do centra jede autobus č 86 (35.000VND,2019)    velmi dobře funguje , doporučuji. Nejezdí v noci od 23.00 do 5.20, v této době taxi. 

 

Autobus se platí  výhradně dongy  platí se v budce vedle stanice u terminálů nebo v busu. Autobus  86 vyjíždí z vnitrostátního letiště (Terminál 1) a má zastávku na mezinárodním letišti (Terminál 2) a pak jede dále do města. Celkem 33 km, 55 minut.  Jizdní řád autobusu:

 
stanice
 
1, Noi Bai Airport ( Station T2): Floor 1 Station T2
2, Noi Bai Airport ( Station T1): Floor 1 Station T1
3, T Junction: Au Co – Xuan Dieu
4, Yen Phu – Cua Bac
5, Long Bien Bus Station ( Position E3.4 ) 
6, Opera House
7, Melia Hotel
8, Hanoi Train Station
1, Noi Bai Airport ( domestic Terinal T2)
2, Noi Bai Airport ( international  Terminal T1)
3, T Junction: Au Co – Xuan Dieu
4, Yen Phu – Cua Bac
5, Long Bien Bus Station 
6, Opera House
7, Melia Hotel
8, Hanoi Train Station

 

Pozor hlavně při nastupování v centru. O víkendech se v centru trasa mění  (některé ulice se mění v pěši zony) a stanice mohou být posunuty.

 

Pozor při navazujících letech do Saigonu, Hue, Danangu.....    musíte na vnitrostátní letiště,  Domestic Airport (Terminal 1) . Termínály jsou dost vzádlené od sebe. Mezi termínály jezdí autobusy (zdarma) nebo malé elektromobily za úhradu dongy. Budete potřebovat dost času na přestup.

 

Od roku 2015 je v provozu nová hala letiště, skutečně dobře fungující. Vyřizování viza dle Approval letter je rychlé, dříve nežli vám přijedou zavazadla, budete mít vizum. Neboli zdržení nula!!!!

 

Taxi  (Info z 2019) 

Cena taxi z letiště do Old Town je okolo 20-25 USD (500.000 - 700.000 VND) 

Cena z Old town na letiště stojí polovinu, v Old Town najdete na každém rohu nabídku na taxi na letiště okolo 10 USD (250.000 VND) Konkurence funguje, Můžete sehnat i levnější, uvádím ceny obvyklé.

S taxi v Hanoji z letiště problém není, taxametry fungují (v absolutní většině)  Velkou výhodou je, že můžete platit v USD (na rozdíl od busu) Protože obvykle na letišti po příletu nemáte dongy

 

Grab (v roce 2018 koupil Uber)

Je výborný, nejlepší doporava, doporučuji. S vyjímkou letiště. Obtížně cizince najde, nedomluví se, proto často nepřijede, odmítají jezdit na letiště a hádají se s taxikáři  Více o Grab najdete na této stránce zde

 

Airport bus shuttle 

Několika společností  Vietnam Airlines, Vietjet Air a Jetair  por 45 osob cena 40.000 VND do centra 

 

Mopedy mototaxi

na letiště nesmí

 

Saigon (HCMC, Ho-Chi-Minh City) 

Autobus č. 152

Je modrý nebo zelený. Nejlevnější a nejlepší zplůsob dopravy z  letiště do centra je autobus č 152 (10.000 VND 2018. Za zavazadlo 5.000 VND 10 kg extra)    Velmi dobře funguje , doporučuji. Nejezdí v noci od 19.00 do  5.30, v této době taxi.

Jezdí s intervaly asi 15 min   

Platí se výhradně dongy. Celkem 15 km asi 55 min. 

 

Stanice směr z letiště:     (přesný přehled z de )

Khu dân cư Trung Sơn 

Thảo Loan PLAZA

....

KTX Trần Hưng Đạo

Nguyễn Kim - doporučuji zde vystoupit blízko trhu Ben Thanh Market, kde je spousta hotelů 

Hàm Nghi E

....

Sân bay Tân Sơn Nhất - konečná

 

Vnitrosátní a mezinárodní letiště jsou těsně vedle sebe. Musí se ale z budovy ven. Pokud letítě na ostrov Pgu Quoc bez víza, odlétá letadlo z mezinárodního letiště, nekdy ale z vnitrostátního. V tom případě dostanete doprovod (info z roku 2017)

 

Žluté autobusy

Yellow bus Nr 109 

Soukromý autobus do centra. Výhoda je, že jezdí delší dobu, pouze nejede v době  od 1.0 do 5.30 hod. cena je 20.000 VND a neplatí se za zavazadlo. jezdí do centra do Pham Ngu Lao (stejná stanice Nguyễn Kim blízko Ben Than Market jako státní bus 152

 
Pozor autobusy nejezdí pouze v ráno mez 1-5.30. Stává se, že vás různí taxikáři i mimo tuto dobu budou přesvědčovat že busy už nejezdí. 

 

Yellow bus Nr. 49. 

Cena 40.000 VND.  je stejný jako 109 ale vyzvedne vás přímo do hotelu v centru nebo vás u něj vyzvedne. Má smysl pro skupiny

 

Taxi

pozor, sitauce se Saigonu každým okamžikem mění. Nyní zavádějí, že se platí u stánku blízko stanoviště kde je pevná cena, která je asi 3x větší jako je běžná ve měste.  Zkušenosti jsou, že společnosti Vinasun a Mailinh jsou poměrně důvěryhodné. Velmi špatné zkušenosti jsou se společností Taxi Saigon. 

Obvykle chtějí 300-400.000 VND. Pokud se vám podaří za 200.000  VND je to velmi dobré.  V každém případně je situace v Saigonu horší jak v Hanoji a je potřeba si dávat větší pozor. Vždy dohodnout cenu předem. 

 

Grab (v roce 2018 koupil Uber)

Je výborný ale nedoporučuji pro odvoz z letište. Obtížně cizince najde, nedomluví se, proto často nepřijede, odmítají jezdit na letiště a hádají se s taxikáři 

Pokud chcete ale Uber, doporučuji jít pěšky asi 150m na hlavní silnici za bránu letiště a tam si objednat UBER. Tam už jezdí i skútry, tzn. můžete objednat i skútr.  Více o Grab zde

INFO: Ale V Saigonu není daleko od letiště hlavní silnice, asi 200 m tam už Grab bez problémů. I Taxi je výrazně levnější. Tam už smí jezdit i mototaxi. 

 

Mopedy mototaxi

na letiště nesmí