Přednáška Hradec Králové 2.3.2023

 

Vietnam zevnitř

Kdy a kde 

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové 2.3.2013 v 18:00

 
Tetno vietnamský večer se diametrálně liší od všech „normálních“ filmů a pořadů o Vietnamu, protože je zaměřen na místa kam turisté běžně nejezdí.
 
Většina turistů nejčastěji s pomocí cestovních kanceláří si prohlédne „úřední zajímavosti“, turistické atrakce, ale Vietnam vůbec nepozná. A i ti, kteří cestují sami, většinou kopírují tato místa. Turisté se soustřeďují na několika vybraných místech. Prohlédne si obrázky. Maximálně si v 3D potvrdí to, co zná z prospektu, z televize. Přitom 95% Vietnamu je turisty „nepolíbených“. Vidět příbytky zevnitř, poznat život, seznámit se blíže s diametrálně jinou kulturou nám otevře zcela jiný Vietnam.
Ve Vietnamu žije 54 různých menšin. Některé mají vlastní jazyk. Mají zcela rozdílné zvyky, jinak žijí, jinak se oblékají.
 
Přednáška ukazuje dosud málo navštěvovaná a "neobjevená" místa ve Vietnamu kam by měly směřovat kroky cestovatelů kteří jedou sami a nechtějí kopírovat cestovní kanceláře se stále stejnými místy plných turistů.
 
 
Vietnam to není jenom HaLong, nejvyšší hora Fan Sip Pan, ostrov Phu Quoc a turistický „Zlatý most“ u Danangu
Ale především překrásná rýžová terasovitá pole v Mu Cang Chai, krasové oblasti Ha Giang a Cao Bang, třitiscovky Ta Chi Nhu nebo Ta Xua. 
Spolu s cestovatelem Zdeňkem Porkertem tato místa navštívíte, budete se plavit 400 km malými kanály delty Mekongu, vystoupáte na hory, poznáte život mezi Hmongy
 
Ale hlavně dozvíte se jak i jak  v reálu tato místa navštívit, jak se ve Vietnamu pohybovat.
Dozvíte se největší chyby baťůžkářů často kopírující cestovky
Dozvíte se jak Vietnam zažít a prožít aby z vás nebyli pouze „čumilové“
 
Hlavní program
Základní informace o Vietnamu
 
- Základní přehled. Především rozdíl jih, sever, střed
- Přehled základních turistických míst, jejich charakteristika
- Nejzajímavější neturistická místa. 
- Menšiny. Život u Hmongů, školy v horách, jak zařídit pobyt u Hmongů, u menšin, 
- Kam v deltě Mekongu, 
- Jak ve Vietnamu na skútru, motorce, autem… 
 
Přehled doporučených neturistických míst
- Návrhy cest. Nejběžnější chyby při plánování cesty ve Vietnamu
- Způsoby dopravy s ohledem na schopnosti, zkušenosti, možnosti cestovatele
- Jak ubytování, počasí, stravování, hygiena, bezpečnost, víza……
- Kam nejlépe za rýž- Kam vyrazit na kole, kam na trek, kam do kopců a nejenom profláklý Fan Si Pan.... 
ovými poli, jak do delty, kde nejlépe na koupání  
 
Film
Součástí budou i krátká videa včetně filmu z Expedice Mekong,  kdy se tři Češi a tři Vietnamci plavili 400 km malými kanály delty Mekongu a překonávali nástrahy delty. Potýkali se s velkými proudy, mělkými kanály, nízkými mosty, zarostlými kanály vodním hyacintem, překonávali protipřílivové hráze…
 
 
 
ekong, 
 
Přednášející 
Srdcem „vietnamista“ s přezdívkou Bốc Phét. Dobrodružný cestovatel se zálibou v geografii a poznávání méně známých lokalit. Od dětství vandruje a miluje cestování se stanem. Procestoval jihovýchodní Asii od Indie po Filipíny. Zemi Vycházejícího draka od jihu po sever, od západu po východ a pořád nemá dost. „Vietnam je doteď turisty neobjevená země. Můžete zde cestovat měsíce a nenarazíte na žádného turistu,“ tvrdí Zdeněk.
Vietnam to není jenom Ha Long, nejvyšší hora Fan Si Pan, ostrov Phu Quoc a turistický „Zlatý most“ u Danangu.
Ale především překrásná rýžová terasovitá pole u Mu Cang Chai, krasové oblasti Ha Giang a Cao Bang, džungle v provincii Dien Bien, třitisícovky Ta Chi Nhu nebo Ta Xua v Son La a hlavně:  život menšin.
 
Spolu s cestovatelem Zdeňkem Porkertem tato místa navštívíte, budete se plavit 400 km malými kanály delty Mekongu, vystoupáte na hory, poznáte život mezi Hmongy. Dozvíte se jak Vietnam zažít a prožít aby pro Vás Vietnam nebyly jenom obrázky.
 

Program

- Základní přehled 
- Trocha historie 
- Přehled základních turistických míst, jejich charakteristika
- Nejzajímavější neturistická místa. 
- Menšiny. Život u Hmongů, školy v horách, 
- Kam nejlépe za rýží. Kam do kopců , kam k vodě
- Mekong a jeho delta 
- a mnoho dalšího

Film
Součástí budou i krátká videa včetně filmu z Expedice Mekong,  kdy se tři Češi a tři Vietnamci plavili 400 km malými kanály delty Mekongu a překonávali nástrahy delty. Potýkali se s velkými proudy, mělkými kanály, nízkými mosty, zarostlými kanály vodním hyacintem, překonávali protipřílivové hráze…
Přednášející 
Zdeněk Porkert, srdcem „vietnamista“ s přezdívkou Bốc Phét. Dobrodružný cestovatel se zálibou v geografii a poznávání méně známých lokalit. Od dětství vandruje a miluje cestování se stanem. Procestoval jihovýchodní Asii od Indie po Filipíny. Nejvíce ale Zemi vycházejícího draka od jihu po sever, od západu po východ a pořád nemá dost. „Vietnam je dosud turisty neobjevená země. Můžete zde cestovat měsíce a nenarazíte na žádného turistu,“ tvrdí Zdeněk.
 

 

 

 

 

 

 

PROSBA – září 2023   

Web byl kompletně předělán. Pokud najdete chybu, nefungující odkaz, nejde vám rozkliknout obrázek či mapa, napište na info@vietnamista.cz. Stejně tak, pokud jste na webu něco nenašli nebo máte-li nějaké doporučení… 
Pomůžete ostatním i sobě. Děkuji vám! 
 

 

novinky, aktuality

2.8.2022 Život s duchy
25.7.2022 Poupata zázvoru
18.9.2021 Bambusová krysa
 
 

info@vietnamista.cz  / veškeré kontakty