Jak poznat Vietnam, menšiny 

Bez turistů, v jejich původním prostředí. Zde možnost. Ale musíte rychle, jak tam začnou turisté jezdit, stavět homestay, už to nebude ono. Za rok, dva, to může být jinak. Pláže počkají, ty budou stále stejné, ale toto se rychle mění. 
 
Perla Vietnamu jsou hory severního Vietnamu dosahující výšky 3.000 m táhnoucí se severovýchodním směrem mezi Nghia Lo a Sapou obývané menšinami. Je to nejhezčí část Vietnam s menšinami Hmong, Dao, Thai, s největšími terasovými políčky především u Mu Cang Chai. Na jaře roku 2022 jsem pobýval delší dobu v hmongské vesnici, daleko od turistů, abych blíže poznal jejich život.  Ráno jsem s nimi připravoval krmení pro prasata, chodil na pole sázet rýži, okopával kukuřici, mlel na kamenném mlýnu kukuřici, míchal indigo,--..

Hmongská vesnice je vzdálená asi 15 km od městečka Mu Cang Chai, na jih, směrem do hor.

Všude jsou překrásná terasovitá políčka, hmongské domy většinou pouze čtyři stěny s hliněnou nebo betonovou podlahou. V domech bývají dvě ohniště. Jedno větší s obrovským VOKem na vaření pro prasata a pak menší ohniště jako kuchyň. 

Následně pan domácí postavil vedle svého domu malý bambusový domeček, kde je dobré sociální zázemí, umyvadlo, záchod, dokonce i teplá voda,.. tak aby mohl přijímat menší návštěvy. Nemám rád velké turistické homestay, nemá už autentičnost, zde je to pro návštěvníky ale vynikající kompromis. Na jednu stranu je návštěvník součástí rodiny, prožívá život na vesnici, ale také se „civilizovaně“ vyspí. Omlouvám se za toto označení.   Strávit alespoň den, dva, tři, s místními, navíc Hmongy, jíst s nimi u jednoho "stolu",.. vidět Vietnam "zevnitř", je nesrovnatelně více, než se dívat s tisíci dalšími turisty na Golden Bridge u Danangu. 

Ze všech homestay, která jsem navštívil (a že jich bylo) toto považuji za vrchol.
Pokud cestujete severním Vietnamem, mohu vám jenom toto místo doporučit. Zaručuji vám že to bude stonásobně větší zážitek než návštěva i HaLong, což je sice překrásný kus přírody, na pohledy dobré, ale bez zážitků. V domě je elektřina, dnes ve Vietnamu bez elektřiny je již velmi málo domů. 
 
Paní domu se dokonce učí na šamanku, podle toho vypadá její domácí oltář. Je možné navštívit i sousední domy, políčka, můžete si zkusit si i „zaorat“ vodním buvolem bahno na rýžovém poli. Případně tlouci rýži.
 
Následně pan domácí postavil vedle svého domu malý bambusový domeček, kde je dobré sociální zázemí, umyvadlo, záchod, dokonce i teplá voda,.. tak aby mohl přijímat návštěvy. Nemám rád turistické homestay, zde je to pro návštěvníky dnes vynikající kompromis. Na jednu stranu je návštěvník součástí rodiny, prožívá život na vesnici, ale také se „civilizovaně“ vyspí. Omlouvám se za toto označení.  Nemám totiž rád dnešní velké homestay pro turisty, kde se ztrácí  autentičnost. 
Vlastní dům je typický hmongský čtyři stěny bez oken. Paní domu se dokonce učí na šamanku, podle toho vypadá její domácí oltář. Je možné navštívit i sousední domy, políčka, můžete si zkusit si i „zaorat“ vodním buvolem bahno na rýžovém poli. Případně tlouci rýži. 
Ze všech homestay, která jsem navštívil (a že jich bylo) to považuji za vrchol.
Pokud cestujete severním Vietnamem, mohu vám jenom toto místo doporučit. Zaručuji vám že to bude stonásobně větší zážitek než návštěva i HaLong, což je sice překrásný kus přírody, na pohledy dobré, ale bez zážitků. 
V domě je elektřina, dnes ve Vietnamu bez elektřiny je již velmi málo domů. 
Přímo v Mu Cang Chai bydlí dnes známá Mai, která tam má krásnou kafeterii. Pokud pojedete autobusem, zorganizuje vám nejenom pobyt ale i dopravu na skútrech. Napište jí. Anglicky 
Využijte této jedinečné šance, buďte mezi prvními. Jak se v nějakém místě začnou otevírat dveře turistům, brzy to ztrácí autentičnost. 
Mohl bych napsat, že toto je reklama. Ne, je to moje doporučení. Opravdu nemám žádný turistický „byznys“, nepotřebuji ho, jsem cestovatel který si dnes už může užívat, naopak podporuji hmonhgské školy. Jasně, místním to pomůže a vedle vašeho zážitku je to vlastně správně. 
Doporučuji zastávky NghiaLo výlet do Tram Tau, stoleté čajovníky, výlet do Mu Cang Chai s pobytem v tomto homestay,   .. daleko lepší než dnes komerční Sapa. 

 

Přímo v Mu Cang Chai bydlí dnes moje známá Mai, která tam má krásnou cafeterii. I když ne jako před dobou koronavirovou, stále někdy pro dobrodružnější cestovatele především z Čech zorganizuje cestu za skutečným poznáním Vietnamu. Sama je Thai, mezi menšinami vyrostla, žije. Pokud pojedete autobusem, zorganizuje vám nejenom tento pobyt, ale i dopravu z Mu Cang Chai nebo Nghia Lo  na skútrech. Napište jí. Anglicky maiduong1988@gmail.com

Využijte této jedinečné šance, buďte mezi prvními. Jak se v nějakém místě začnou otevírat dveře turistům, brzy to ztrácí autentičnost. 

Mohl bych napsat, že toto je reklama. Ne, je to moje doporučení. Opravdu nemám žádný turistický „byznys“, nepotřebuji ho, jsem cestovatel který si dnes už může užívat, naopak podporuji hmongské školy. Jasně, místním to pomůže a vedle vašeho zážitku je to vlastně správně. Slíbili jsme jim že o této mimořádné možnosit "dám vědět".
Doporučuji zastávky v NghiaLo,  výlet do Tram Tau, stoleté čajovníky, výlet do Mu Cang Chai s pobytem v tomto homestay,   .. daleko lepší než dnes komerční Sapa
 
 

Aktuální přednášky    

 

novinky, aktuality

2.8.2022 Život s duchy
25.7.2022 Poupata zázvoru
18.9.2021 Bambusová krysa
 
 

info@vietnamista.cz  / veškeré kontakty