Hanoi

1) O Hanoji
 
2) Kde se ubytovat v Hanoji 
3) Co navštívit
4) Doprava
5) Kde půjčit motorku, moped
6) Jednotlivá místa, popis podle čísel v mapě
 
1) O Hanoji
Hanoj je v dnešní rozvíjející Asii výjimečným městem a považuji jeho návštěvu za jednu z nejzajímavějších. Zatímco Saigon, Šanghaj, Kuala Lumpur, .. se mění v moderní města s mrakodrapy co  zcela ztratily původní atmosféru, V Hanoji je tomu jinak.  Město s 1,5 mil obyvateli se také někdy říká velká vesnice.  I když samozřejmě i zde se staví mrakodrapy, ráz Hanoje si stále ponechává styl původního Vietnamu. Běžně vidíme na ulicích ženy s vahadly přes rameno, tlačící vozíky. Život na ulici, je fascinující 
Název města Hanoj pochází až z roku 1831. Původně se jmenovalo Thang Long) a od roku  1883 bylo hlavním městem Indočíny pod francouzskou vládou.  Je dnes hlavním městem celého Vietnamu.
Ve městě je mnoho původních francouzských staveb, kterým vévodí budova opery  kostely, především pak katedrála sv. Josefa.
Původní stará čtvrť, Old town, je vedle jezera Hoan Kiem, Jezera navráceného meče a  je dnes také turistickým centem a pravděpodobně se v této části Hanoje i ubytujete. 
Hanoi je zajímavý především životem, uličkami, pouličním jídlem.
Především na ulici k divadlu jsou ale i nejluxusnější obchody západních renomovaných značek nevyjímaje např. francouzský Dior.
Při návštěvě Hanoje  se obejdete bez veřejné dopravy, většinu zvládněte pěšky.  Nedoporučuji příliš se snažit navštívit význační místa, památky pagody, ale hlavně vstřebávat atmosféru, chodit po Old town a to i pozdě do noci. V Hanoji je život především na ulici. 
Hlavní ulice vedle jezera Hoan Kiem se o víkendech mění v pěší zónu,  která slouží ne jenom pro procházky okolo jezera, ale především pro různé hry, konají se zde různé trakce, vystoupení.
Pokud se chcete dozvědět více doporučuji  zde 
 
Hanoi,   to je především :  
- Old town, život ve staré čtvrti 
- Pozůstatky francouzské architektury, především budova divadla a kostely 
- Trhy 
- Vládní čtvrť 
- Dále zábavní parky, moderní nákupní centra i tradiční trhy, aquaparky, 
 
 2) Kde se ubytovat v Hanoji
Jednoznačně v Old Town  Staré město. Je zde prakticky hotel na hotelu.  S výjimkou první noci, pokud přiletíme pozdě, je vhodné si zajistit jednu noc předem. Jinak, a to neplatí jenom v Hanoji, doporučuji řešit ubytování na místě. Nabídka silně převyšuje nabídku. Je potřeba si hotel předem prohlédnout, zda není na rušném místě, zda tam není Karaoke, zda má pokoj okna (časné v Asii) zda  za oknem není v 10 cm další zeď (také běžné) a hlavně prohlédnout koupelnu, vyzkoušet kohoutky.  Pokud se vám ubytování nelíbí, ujdete 10 metrů a jste v jiném hotelu jdete od 10 m dále . Toto samozřejmě neplatí u drahých luxusních hotelů. 
Většina webů směřuje informace na byznys, na banery pro profit Agoda, Booking, apod. Takže doporučuji velmi opatrně nakládat s informacemi. 
 
3) Co navštívit.
Na mapce jsou označena všechna zajímavá místa . Závisí na tom, zda chcete jenom nadýchnout atmosféru nebo chodit od pagody k pagodě.
Doporučuji, 
- Projít oblast  Old town. Přes den i večer. Na večeři dobré do uličky Bia Hoi corner. V Old town budete chodit uličkami, křížem krážem Tam uvidíte něco, co si těžko dovedete představit. Obrovské množství krámků a pouličního jídla. Užijte si to. Řada uliček je zaměřena na určité zboží. Najdete zde ulice s pohřebními věcmi, na svatbu, ulice železářské, ulice s bambusem, se sakrálními potřebami, s brýlemi, s ovocnými poháry, s nábytkem, s vyřezávanými soškami.  Zde uvidíte rikšy, paní s vahadly na ramenou, spoustu voňavého i smradlavého jídla, 
- Dál jít pěšky k jezeru Hoan Kiem na kterém je Chrám nefritové hory Ngọc Sơn (Đền Ngọc Sơn) na ostrůvku Thê Húc. Tento budhistický palác je věnovaný  Trần Hưng Đạo. Je do něj  poměrně drahé vstupné.  Platí se už přímo před mostem “Ranního slunečního svitu” (Cầu Thê Húc) Od roku 2016 je v chrámu uloženo balzamové tělo poslední žijící želvy z jezera. Ve středu jezera je Želví věž (Tháp Rùa) z roku 1886.  Podle legendy v jezeře prý od 15.století žila želva která dala  kouzelný meč králi Le Loiovi. Na ostrov se nedá jít. 
- Pak můžete jít podle  jezera původní francouzskou ulicí k divadlu. Vedle divadla se podívejte na hanojskou burzu z kopií buvola z Wall street z New Yorku. Třeba tam bude viset rudá vlajka. Můžete jít okolo katedrály Sv Josefa, zastavit se ve vězení, Američany zvaném Hotel Hilton s cestou si koupit mapy.
Můžete si také přes den zajisti lístky na večer do loutkového vodního divadla. Může se vám to znát nudné, ale je to velký kus vietnamské tradice
- Ze vzdálenějších míst jednoznačně doporučuji chrám literatury
- Můžete potom okolo mauzolea a prezidentského paláce dojít k pagodě na jedné noze. Budete zklamáni jak malá, je to ale symbol hanoje. Blízký doporučovaný Leninův park a mauzoleum jsem za 10 let cestování po Vietnamu nenavštívil a nemám ani v budoucnu v plánu.
- Pro ty, co se více zajímají o Vietnam, tradice, je velmi zajímavé muzeum etnologie 
- Další zajímavosti jsou Královské město Thang Long, Quan Su pagoda, Pagoda Tran Quoc. Ale chodit od pagody k pagodě pokud to není vaše hobby, moc nedoporučuji. Stačí jedna.
Případně se obraťte na Vietnamku viz kontakty na webu, v Hanoji bydlí, může vám pomoci zajisti něco neturistického, může vám pomic s hadí restaurací, poradit v obtížích, s ubytováním. V NghiaLo má rodiče. Tam na turistu nenarazíte a už pomohla  Čchům tuto oblast navštívit, 
Co v okolí
- Určitě keramická vesnice
- Hadi vesnice
 
3) Doprava
Autobusová doprava – kompletní přehled linek zde 
Zde aplikace na autobusovou dopravu
 
Taxi je jich řada, nevyhnete se mu na letišti ale jednoznačně doporučuji  Grab, Dobré je Vinasun nebo MaiLinh v žádném případně ne Taxi Saigon. Můžete zaplati i 1000 Kč za kilometr. Ale pokud si hlídáte taxametr, problém není.  
Grab – V současné době jeden z nejlepších systémů. Grab koupil Uber a převálcovává všechna ostatní taxi. (2018) 
Nainstalujte si App Grab  (Ne Grab driver) Vše je velmi jednoduché v angličtině. Můžete zadat místo, odkud jedete a kam přímo z mapy bez textu, hned se objeví cena a po potvrzení máte přehled kdo k vám jede, kde je,. je to perfektní. Platíte na místě v hotovosti. Zvolíte si zda auto, skútr. Osobně jsem používal, výborné. 
 
Doprava z letiště – viz záložka vlevo na této stránce 
 
5) Kde půjčit motorku, moped
Pokud vyrážíte na velký okruh severem, je dobré si půjčit motorku v Hanoji. Ale na rozdíl od jihu, já spíše doporučuji si půjčit motorku v Ha Giang a tam udělat okruh. Uvědomte si ale, že jízda ani v Hanoji není  zcela jednoduchá. 
 
Kde, jakou motorku a za kolik půjčit v Hanoji  je na této stránce 
 
6) Jednotlivá místa, popis podle čísel v mapě
1) O Hanoji
2) Kde se ubytovat v Hanoji 
3) Co navštívit
4) Doprava
5) Kde půjčit motorku, moped
6) Jednotlivá místa, popis podle čísel v mapě

 

1) O Hanoji

Hanoj je v dnešní rozvíjející se Asii výjimečným městem a považuji jeho návštěvu za jednu z nejzajímavějších. Zatímco Saigon, Šanghaj, Kuala Lumpur se mění v moderní města s mrakodrapy, co  zcela ztratily původní atmosféru, v Hanoji je tomu jinak.  Město s 1,5 mil obyvateli se také někdy říká velká vesnice.  I když samozřejmě i zde se staví mrakodrapy, ráz Hanoje si stále ponechává styl původního Vietnamu. Běžně vidíme na ulicích ženy s vahadly přes rameno tlačící vozíky. Život na ulici, je fascinující. Název  města Hanoj pochází až z roku 1831. Původně se jmenovalo Thang Long a od roku  1883 bylo hlavním městem Indočíny pod francouzskou vládou.  Dnes je hlavním městem celého Vietnamu. Ve městě je mnoho původních francouzských staveb, kterým vévodí budova opery, a mnoho  kostelů, především pak katedrála sv. Josefa. Nejzajímavější částí je původní stará čtvrť městského centra, Old town. Najdete ji vedle jezera Hoan Kiem, jezera Navráceného meče, a dnes je také turistickým centem a pravděpodobně se v této části Hanoje i ubytujete. 

Hanoj je zajímavá především životem, uličkami, pouličním jídlem.

Při návštěvě Hanoje  se obejdete bez veřejné dopravy, většinu zvládnete pěšky.  Doporučuji nesnažit se stihnout všechna význačná místa, památky, pagody, ale hlavně vstřebávat atmosféru, chodit po Old town a to i pozdě do noci. Život v Hanoji se především odehrává na ulici. Hlavní ulice vedle jezera Hoan Kiem se o víkendech mění v pěší zónu,  která slouží nejenom pro procházky okolo jezera, ale především pro různé hry, konají se zde všelijaké akce a vystoupení.

Pokud se chcete dozvědět více doporučuji  zde 

Hanoi,   to je především :  

- Old town, život ve staré čtvrti , prohlídka trati projíždějící městem
- Pozůstatky francouzské architektury, především budova divadla a kostely 
- Trhy 
- Vládní čtvrť 
- Dále zábavní parky, moderní nákupní centra i tradiční trhy, aquaparky, 

 

Co v okolí

 

2) Kde se ubytovat v Hanoji

Jednoznačně v Old Townu - ve  Starém městě. Je zde prakticky hotel na hotelu.  S výjimkou první noci, pokud přiletíme pozdě, je vhodné si zajistit jednu noc předem. Jinak, a to neplatí jenom v Hanoji, doporučuji řešit ubytování na místě. Nabídka silně převyšuje poptávku. Je potřeba si hotel předem prohlédnout, zda není na rušném místě, zda tam není Karaoke, zda má pokoj okna (v Asii často nemá), zda okno nevede přímo do další zdi... a hlavně prohlédnout koupelnu, vyzkoušet kohoutky.  Pokud se vám ubytování nelíbí, ujdete 10 metrů a jste v jiném hotelu. Toto samozřejmě neplatí u drahých luxusních hotelů. 

3) Co navštívit.

Na mapce jsou označena všechna zajímavá místa. Závisí na tom, zda chcete spíše nasávat atmosféru, nebo chodit od pagody k pagodě.

Doporučuji:

- Projít oblast  Old town. Přes den i večer. Na večeři zajít do uličky Bia Hoi corner. V Old town budete chodit uličkami křížem krážem a uvidíte ruch, jaký si těžko dovedete představit. Obrovské množství krámků a pouličního jídla. Užijte si to. Řada uliček je zaměřena na určité zboží. Najdete zde ulice s pohřebními věcmi, na svatbu, ulice železářské, ulice s bambusem, se sakrálními potřebami, s brýlemi, s ovocnými poháry, s nábytkem, s vyřezávanými soškami.  Zde uvidíte rikšy, paní s vahadly na ramenou, spoustu voňavého i smradlavého jídla.  Zajímavý je  noční trh.

- Dál jít pěšky k jezeru Hoan Kiem, na kterém je Chrám nefritové hory Ngọc Sơn (Đền Ngọc Sơn) na ostrůvku Thê Húc. Tento budhistický palác je věnovaný  Trần Hưng Đạo. Má  poměrně drahé vstupné, které se platí hned před mostem “Ranního slunečního svitu” (Cầu Thê Húc). Od roku 2016 je v chrámu uloženo balzamované tělo poslední žijící želvy z jezera. Ve středu jezera je Želví věž (Tháp Rùa) z roku 1886.  Podle legendy prý v jezeře od 15.století žila želva, která dala  kouzelný meč králi Le Loiovi. Na ostrov se nedá jít. 

- Můžete pokračovat podél  jezera původní francouzskou ulicí k divadlu. Vedle divadla se podívejte na hanojskou burzu s kopií buvola z Wall street z New Yorku. Třeba tam bude viset rudá vlajka. Můžete jít okolo katedrály Sv Josefa, zastavit se ve vězení, Američany zvaném Hotel Hilton a cestou si koupit pordrobné mapy.

Přes den si lze zajistit lístky na večer do loutkového vodního divadla. Může vám to připadat nudné, ale je to velký kus vietnamské tradice.

- Ze vzdálenějších míst jednoznačně doporučuji chrám literatury

- Okolo mauzolea a prezidentského paláce můžete dojít k pagodě na j edné noze. Možná vás zklame, jak je malá, ale je to symbol Hanoje. Blízký doporučovaný Leninův park a mauzoleum jsem za 10 let cestování po Vietnamu nenavštívil a nemám ani v budoucnu v plánu. Stačilo mi to zvenku. 

-  Pro ty, co se více zajímají o Vietnam, tradice, je velmi zajímavé muzeum etnologie.

- Další zajímavosti jsou Královské město Thang Long, Quan Su pagoda, Pagoda Tran Quoc. Ale chodit od pagody k pagodě, pokud to není vaše hobby, moc nedoporučuji. Stačí jedna.

Případně se obraťte na Vietnamku uvedenou v kontaktech, v Hanoji bydlí a může vám pomoci zajistit něco neturistického, zařídit hadí restauraci, poradit v obtížích, s ubytováním. Její rodiče žijí v NghiaLo, kde na turistu nenarazíte, a mnoha Čechům už pomohla tuto oblast navštívit.

4) Doprava

Autobusová doprava 

Zde aplikace na autobusov ou dopravu

Zde doprava z letiště 

Taxi je celá řada, nevyhnete se mu na letišti ale jednoznačně doporučuji  Grab, Dobré je Vinasun nebo MaiLinh v žádném případně ne Taxi Saigon. Můžete zaplati i 1000 Kč za kilometr. Ale pokud si hlídáte taxametr, problém není.  

Grab – V současné době jeden z nejlepších systémů. Grab koupil Uber a převálcovává všechna ostatní taxi. (2018) 

Nainstalujte si App Grab  (ne Grab driver). Vše je velmi jednoduché v angličtině. Můžete zadat místo, odkud jedete a kam přímo z mapy bez textu, hned se objeví cena a po potvrzení máte přehled, kdo k vám jede a kde je... naprosto perfektní. Platíte na místě v hotovosti. Zvolíte si zda auto, skútr. Osobně jsem používal, výborné. 

V Hanoji dnes jezdí turistický autobus. Jezdí z Old town od 9.00 do 18.00 každou půlhodinu. Za 300 000 VND  4 hodiny nebo za 650 000  24 hodin. Autobus dělá zastávky. Odjíždí z náměstí před Operou. Na mapce č. 11.  Je možné jej ale zajistit  v každém hotelu.

V Hanoji se staví metro, dvě první linky jsou již v provozu, byly otevřeny v listopadu 2021. Linka 2A je kompletní nadzemka, Linka 3 má 4 stanice pod zemí. https://hanoimetro.net.vn/en/

5) Kde půjčit motorku, skútr

Pokud vyrážíte na velký okruh severem, je dobré si půjčit motorku v Hanoji. Ale na rozdíl od jihu, já spíše doporučuji si půjčit motorku v Ha Giang a tam udělat okruh. Uvědomte si, že jízda ani v Hanoji není  zrovna jednoduchá. 

Kde, jakou motorku a za kolik půjčit v Hanoji  je zde 

6) Jednotlivá místa, popis podle čísel v mapě

Hoan Kiem lake – jezero vedle Old town - Jezero Navráceného meče podle legendy z patnáctém století, kdy mystická zlatá želva předala generálovi Le Loiovi magický meč, s nímž porazil čínská vojska. Po velkolepém vítězství si želva vyžádala meč zpět a od toto vznikl název jezera. Ve středu jezera se nachází chrám Ngoc Son, k němuž přejdete po červeném mostě. Na jeho jižním okraji stojí věž Thap Rua. Obvykle, pokud navštěvujeme nějaké město, snažíme se na různých webech najít zajímavosti, které navštívit. U Hanoje je to zcela jinak.

 

Hanoi

Něco o historii a architektuře

článek je převzat z Klubu Hanoi, https://www.klubhanoi.cz autor Eva Pechová   Od roku 1885 byla Hanoj centrem tonkinského protektorátu a sídlem francouzské správy. O sedmnáct let později se stala hlavním městem všech pěti částí Indočíny – Tonkinu, Annamu, Kočinčíny, Laosu a Kambodži....

1 Old Town - staré město

Prozkoumejte staré město v Hanoji Hanoj by nebyl Hanojem bez své Staré čtvrti, bludištěm ulic sahajících až do 13. století.  Připadá to spíše jako chaos. Dodnes se zde drží tradice, kdy každou ulici opanovaly profesní cechy. Zde do dnešní doby tak jako je tomu stovky let ulicemi prochází...

4-5 Vodní loutkové divadlo

Vietnam s jeho rýžovými poli nemůže  existovat bez vody, bez spousty vody. Vodní loutky (mua roi nuoc) vznikly na severu Vietnamu  v oblasti delty Rudé řeky a rozšířily se i do středního Vietnamu.  Přestože divadla u nás vznikala především ve městech, kde se rozvíjel kulturní život,...

6 Pagoda na jedné noze

Pagoda na jednom sloupu ( Chua Mot Cot) je historický buddhistický chrám v Hanoji a vedle voňavé pagody je nejznámější pagodou ve Vietnamu. I když se jedná o repliku z roku 1960 (stará byla zničena za bojů s Francouzi), je považována za symbol Vietnamu, za nejstarší pagodu. Byla postavena za...

7-8-9 Chrám písemnictví - nejstarší univerzita Van Mieu - Quoc Tu Giam

Chrám písemnictví - nejstarší univerzita,  pagody Ta Vu, Thuong Dien Văn Mieu - Quốc Tu Giam, často nesprávně nazýván chrám písemnictví či památník literatury, je chrám zasvěcený Konfuciovi a je současně nejstarší Vietnamskou univerzitou. Chrám byl postaven v roce 1070 v době císaře Ly Thanh...

10 Noční trh - Night market

Od sedmé hodiny večerní ve dnech od pátku do neděle bývají pro dopravu uzavřeny ulice na sever od Hang Dao, skoro až k trhu Dong Xuan. O víkendech je také trh největší.  Trh začíná v místech, kde končí ulice Hang Dao a pokračuje ulicí Hang Ngang. Ulice jsou plné stánků, které nejsou...

11 Divadlo - Opera

Pro hanojské divadlo byla vzorem  starší ze dvou významných scén v Paříži  Palais Garnier a dnes se z něj stala jedna z nejvýznamnějších architektonických památek v Hanoi. Bylo postaveno v letech 1901 až 1911 za doby  francouzské koloniální správy. Vedle divadla dnes...

12 Citadela (Pevnost)

Císařská citadela Thang Long (Vietnamsky: Thành Hoàng Thang Long) je kulturní královský komplex postavený během dynastie Lý a následně rozšířený o Tran, Le a nakonec dynastií Nguyen.  Královské paláce a většina staveb v Thang Long byly na konci 19 století v různém stavu rozpadu a po...

13 Hanojská burza

Hanojská burza   Až se půjdete podívat na divadlo, otočte hlavu doprava a uvidíte Hanojskou burzu. Zaujme vás  především obrovskou ironií. My starší, co jsme chodili do školy za Novotného a učili se, že kapitalizmus přerůstá v imperializmus a má tři fáze: zahnívající, zpuchřující...

14 Prodejna map, knihkupectví

Doplnění 2024  tato a okolní prodejny map zrušeny    Určitě se půjdete projít po silnici Hang Khai. Je to vlastně původní bulvár, který Fancouzi zamýšleli jako malou kopii Avenue des Champs Elysees,  v jehož čele je budova opery. V místě značky 14 (číslo domu bohužel nevím) je...

15 Mauzoleum Ho-Chi-Minha

Skoro ve všech komunistických státech postavili svým vůdcům mauzoleum.  Nejznámější je v Moskvě Leninovo, těsně za ním má mauzoleum Mao, nejvíce uctívané je KimIrSenovo, které Severokorejci uctívají, ať chtějí nebo nechtějí. A řada dalších. Ale asi jediné komunistické mauzoleum uctívané ze...

16 Nádraží, bus na letiště a z letiště

Hanojské nádraží. Docela stojí za to se podívat na trať procházející městem. Na rozdíl od našich končin železniční tratě bývají součástí života, nikomu rámus nevadí, žije se až u kolejí. V blízkosti jsou stanice autobusů i na letiště. Ale na letiště je lepší jet taxi. Z Old town jezdí za 10 USD...

17 Vězení Hoa Lo - hotel Hilton

  Vězení Hoa Lo proslulo svým ještě více druhým názvem ještě více a  to Hilton hotel v Hanoji (i díky filmu Hanoi Hilton)  Prožilo si dvě éry. První kdy francouzští kolonizátoři zde zavírali především politické vězně svoje odpůrce a později za doby Vietnamské války Američany....

18 katedrála St.Joseph

Gotická katedrála, pro jejíž vzor byla Notre Dame v Paříži, byla vysvěcena na Štědrý den roku 1986 Za doby „boje komunizmu za lepšími zítřky“ byla uzavřena. Po „perestrojce“, která prošla napříč komunistickým světem, byla katedrála znovu  otevřena a to opět na Štědrý večer roku 1990, kdy...

19 Prezidentský palác

Prezidentský palác v Hanoji je vládní budova, postavená v letech 1900 až 1906 jako rezidence generálního guvernéra Francouzské Indočíny. Byl postaven na návrh francouzského architekta Augusta Henri Vildieua.  Poté, co Vietnam získal v roce 1954 nezávislost, Ho-Či-Min odmítl v paláci přebývat,...

20 Tržnice Cho dong Xuan

Tržnice není daleko od Old Town. Je velmi stará, ani dnes to není žádná turistická atrakce, ale je využívána skutečně jako tržnice. Můžete tu také nakoupit suvenýry, a to o dost levněji nežli v Old Town. Pro mne osobně zajímavější než návštěa Mausolea. Ale každý máme jiné priority. Zpět mapa

21 Etnologické muzeum

Ve Vietnamu stále mnoho milionů lidí žije stejně jako před staletími.  Především v severním Vietnamu (ale i ve středním a jižním žije spousta menšin) je údajně 54 menšin,  jejichž životní způsob se proměnil jen velice málo. Samozřejmě je nejlepší je navštívit v jejich prostředí, dokud je...

22 Autobusové nádraží My Dinh, hlavně sever, východ

Odtud jezdí autobusy do: NghiaLo, Mu Cang Chai, Yen Bai, Phu Tho, Da Chong, Lao Cai (Sa Pa), Ha Giang, Lang Son, Phu Tho, Dien Bien, a dále Laos, Bai Chay, Lang Son, Hung Yen, Thai Binh,  ale i jihozápad Hoa Binh, Ninh Binh, Mai Chau, Moc...

23 Bat Trang Keramická vesnice

Bat Trang Keramická vesnice   Hezký výlet z Hanoje je do keramické vesnice, na keramický trh. I když sem turisté jezdí, je jich zde poměrně málo a slouží skutečně místním.    Jak do vesnice  Autobusem asi 15 km č. 47  (Long Bien-Bat Trang).  Zastávka je...

24, 25 Ulice Phung Hung kterou těsně projíždí vlak

Od 10.10.2019 vstup začala hlídat policie.  Od té doby je to ve vlnách. Někdy hlídají, někdy vůbec ne, někdy jenom do kaváren,.. Např info ze září 2023, vůbec nebyl problém. Pokud nepustí, doporučuji druhé místo, na mapce označené jako 25.    Ulicí Phung Hung projíždí vlak Hanoi...

26 Hadí restaurace a farmy. Vesnice LeMat

Říká se, že Vietnamci jí vše co má 4 nohy mimo stolů a židlí, vše co má křídla mimo letadel a vše co plave ve vodě mimo ponorek. S tím nelze nežli souhlasit. Ale ono to neplatí jenom o tom, co má 4 nohy, ale o všem co má bezpočtu noh a o tom, co i nemá nohy žádné. Had je ale dnes skutečně...

27 Historický most Long Bien

Most po kterém přecházela historie. Při otevření to byl jeden ze čtyřech největších mostů na světě a nejdelší most v Asii Long Bien Birdge v Hanoji Původně se most jmenoval po Paul Doumerovi, guvernérovi Indočíny (1897-1902) a pozdějším prezidentovi Francie (1931-1932). Místní ale od počátku...

30 Tay Tuu Květinová vesnice

Květinová vesnice Tay Tuu patří k dalším velmi zajímavých cílům v Hanoji. Od centra je vzdálená asi 15 km. Je možné jet autobusem č. 19, 21 nebo 57, ale nejlepší je to na skútru. Oblast je totiž poměrně rozlehlá, proto se skútr bude hodit.   Vesnice Tay Tuu je tradičním květinových...

31 Ocean park a Mega Grand World

Bohatí ve Vietnamu    Zatímco nás fascinuje stará čtvrť v Hanoji, vedle toho roste nový Hanoj pro bohaté. Ale zcela vzdálený naším představám. Nejsou to ale mrakodrapy jako v Saigonu, Singapuru, Hongkongu,..  Je až zarážející, jaké investice místní oligarchové vkládají do...

Hotely

V Old town je hotel na hotelu. Josu samozřejmě dražší jako v jiných částech Vietnamu. Velmi dobrý hotel za 600.000, spodní hranice akceptovatelnosti pro „normálního“ turistu je 300.000. Hotel hledejte pokud máte čas VŽDY na místě. 

Při volbě hotelu si dejte pozor:

1) Zda má pokoj okna nebo není proti nim hned zeď (může být i ve vzdálenosti třeba 20 centimetrů) 

2) Jaká je koupelna, zda nejsou ulomené kohoutky, teče normálně voda

3) Zda není na příliš hlučném místě, zda není vedle vás Karaoke,...

Proto pokud možno se vyhněte různým booking, Agoda atd, Vietnam je specifický, hodně se můžete spálit. 

 

Doprava v Hanoji

Velice dobrá, řada autobusů viz mapa.  Platí se v autobuse průvodčímu.

Ale většinou výhodnější je najmout si mototaxi. Poznáte, je, povalující se chlápkové na mopedech. Pokud vás je více oslovte jednoho, on okamžitě sežene dalšího. Uber funguje, ale zatím nedoporučuji. Musí se objednávat, než přijede při husté dopravě, to trvá, Taxi, mototaxi na každém rohu a TAXI je levné. Kontrolujte si taxametr, v průměru daleko korektnější jako v Praze.  Můžete si nainstalovat i aplikaci kompletní autobusové dopravy. Ale zdůrazňuji, nemá to moc smysl, pokud tam nejste delší dobu. Jednoznačně doporučuji mototaxi nebo taxi. 

Doprava z letiště ve Vietnamu 

zde 

 

 


 

 

Aktuální přednášky    

 

novinky, aktuality

2.8.2022 Život s duchy
25.7.2022 Poupata zázvoru
18.9.2021 Bambusová krysa
 
 

info@vietnamista.cz  / veškeré kontakty